6 Şubat 2023 depremlerinin Türk kriz yönetimine etkileri
The impact of the February 6, 2023 earthquakes on Turkish crisis management
  1. Tez No: 949795
  2. Yazar: MUHARREM NURİ YAZICIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET AKTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Türkiye, bulunduğu jeopolitik konum itibarıyla sık sık yıkıcı doğal afetlerle, özellikle de depremlerle karşı karşıya kalmaktadır. Bu afetler, yalnızca can ve mal kaybına yol açmakla kalmayıp, aynı zamanda uzun vadeli sosyoekonomik etkiler doğuran çok boyutlu krizler yaratmaktadır. Nitekim 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve ülke tarihinin en yıkıcı depremlerinden biri olarak kayda geçen Kahramanmaraş merkezli depremler, elli bini aşkın kişinin yaşamını yitirmesine, yüz binlerce insanın yaralanmasına ya da sakat kalmasına neden olmuş, toplumun sosyal dokusunda derin yaralar açmış ve etkileri uzun yıllar hissedilecek bir travmaya dönüşmüştür. Afetlerin önlenmesi mümkün olmamakla beraber, etkilerinin en aza indirilmesi, etkili ve koordineli bir kriz yönetim sürecinin işletilmesini zorunlu kılmaktadır. Krizlerin yalnızca müdahale aşamasıyla sınırlı olmayan, aynı zamanda önleyici, hazırlayıcı ve iyileştirici boyutlarıyla da ele alınması gerekmektedir. Bu çalışmada öncelikle“kriz”ve“kriz yönetimi”kavramları kuramsal bir çerçevede ele alınmış; doğal afetlerin kriz yaratan potansiyeli kriz yönetimi perspektifinden değerlendirilmiştir. İkinci bölümde, Türkiye'nin kriz yönetimi sistemindeki tarihsel ve yasal dönüşüm süreci incelenmiş; özellikle 1999 Marmara Depremi sonrasında afet yönetiminde paradigma değişimine yol açan ve kurumsal yapılanmayı şekillendiren 5902 Sayılı“Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun”detaylı olarak analiz edilmiştir.Çalışmanın üçüncü bölümünde ise 6 Şubat 2023 depreminin kapsamı, kriz yönetimi süreci içerisindeki yeri, kamu kurumlarının ve sivil toplum kuruluşlarının bu süreçteki etkinliği ve koordinasyon düzeyi değerlendirilmiştir. Ayrıca deprem sonrası yürürlüğe giren düzenlemelerin Türk afet yönetim sistemine olan yapısal ve işlevsel etkileri, Marmara Depremi'nden 6 Şubat depremlerine uzanan süreçte çıkarılan yasal düzenlemeler ve kurumsal reformlar ışığında mevcut kriz yönetimi yapılanması analiz edilerek, sistemdeki sorunlar ortaya konulmuş ve 6 Şubat depremleri sonrasında geliştirilmesi gereken politika önerileri ve kurumsal iyileştirme stratejilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey is particularly prone to earthquakes, which not only result in loss of life and property but also create multidimensional crises with long-term socioeconomic consequences. The earthquakes that struck on February 6, 2023—among the most devastating in the country's history—led to the deaths of over fifty thousand people, the injury or permanent disability of hundreds of thousands more and inflicted deep wounds on the social fabric of the nation, evolving into a trauma whose effects will be felt for many years. Although the complete prevention of disasters is not possible, minimizing their impacts necessitates the implementation of an effective and well-coordinated crisis management process.Crisis management should not be limited to the response phase alone but must also incorporate preventive, preparatory, and recovery dimensions. This study first addresses the concepts of“crisis”and“crisis management”within a theoretical framework and evaluates the crisis-generating potential of natural disasters from a crisis management perspective. In the second section, the historical and legal transformation of Turkey's crisis management system is examined, with particular emphasis on the institutional restructuring brought about by Law No. 5902,“The Law on the Organization and Duties of the Disaster and Emergency Management Authority,”which marked a paradigmatic shift in disaster management following the 1999 Marmara Earthquake.The third section of the study focuses on the scope of the February 6, 2023 earthquakes, their place within the crisis management process, and the effectiveness and coordination of public institutions and non-governmental organizations during this period. Furthermore, the legal regulations enacted in the aftermath of the earthquake and their structural and functional implications for Turkey's disaster management system are analyzed. Drawing on the legislative reforms and institutional changes from the Marmara Earthquake to the February 6 earthquakes, the current crisis management structure is critically evaluated, highlighting systemic problems and offering policy recommendations and institutional improvement strategies that need to be developed in the post-earthquake period.