Amatör futbol ve voleybolcularda bazı fizyolojik ve solunumsal parametrelerin karşılaştırılması
The Comparison of some physiological and pulmoner parameters in amateur football and volleyball players
- Tez No: 88608
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ZERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
-50- OZET Bu çalışmanın amacı; 1997-98 sezonunda 1. amatör kümede mücadele eden Harran Üniversitesispor kulübü futbolcularıyla, yine aynı kulübün amatör voleybol liginde yer alan voleybolcularının seçilen bazı fiziksel ve fizyolojik özelliklerinin test edilmesi ve birbiriyle mukayesesinin yapılmasıydı. Bu amaca ulaşmak için; 1997-98 hazırlık sezonu sonunda her iki takım oyuncularının 16 değişik fiziksel ve fizyolojik parametresi ölçülerek test edilmiş ve aşağıdaki değerler bulunmuştur. Harran Üniversitesispor kulübü futbol takımı ile mukayesesini yaptığımız yine aynı kulübün voleybol takımı oyuncularının fiziksel karakteristiklerinden yaş ve kilolarında bir farklılık görülmezken; boy özelliği bakımından voleybolcular istatistiki olarak *P
Özet (Çeviri)
-51- SUMMARY The aim of the thesis is to test some physical and physiological characteristics and is to compare the characteristics of the football players and the volleyball players who were playing in amateur group of Harran University Sports club in 1997-1998 season. To reach this aim; it is measwed and tested sixteen different physical and physiological parameters of the two team's players. An the values are determined.