Tütün ve sigara içenlerde serum tiyosiyanat seviyeleri ile selenyum, C vitamini ve lipit peroksidasyonu seviyelerinin araştırılması
The determination of serum thiocyanate, selenium, vitamin C and lipit peroxidation levels in tobacco and cigarette smokers
  1. Tez No: 88609
  2. Yazar: HALİL DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHİM KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Oksijen serbest radikallerinin biyolojik dokularda hasar oluşturduğu bilinmektedir. Sigara ve tütün içimi, bir çok hastalık için majör risk faktörlerindendir. Bu çalışmada, tütün ve sigara içiminin derecesini gösteren tiyosiyanat seviyeleri ile içimin oluşturduğu oksidatif hasan ölçmek amacıyla, tütün ve sigara içicileriyle hiç içmeyen gönüllülerde serum lipit peroksidasyonunun bir göstergesi olan malondialdehit (MDA) seviyeleri ve antioksidanlardan selenyum ile C vitamininin durumları araştırıldı. Serum tiyosiyanat, MDA ve C vitamini seviyeleri kolorimetrik metotla, selenyum konsantrasyonları grafit finnlı atomik absorbsiyon spektrometresi ile ölçüldü. Serum tiyosiyanat ve MDA seviyeleri tütün ve sigara içicilerinde kontrol grubuna göre önemli derecede yüksek bulunurken, C vitamini seviyeleri önemli derecede düşük bulundu. Selenyum bakımından sigara ve kontrol grubu arasında önemli bir fark tespit edilmezken, tütün içicilerde sigara ve kontrol gruplarına göre önemli derecede düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is known that oxygen free radicals cause damages on biological tissues. Tobacco and cigarette smoking are major risk factors for diseases. In this study, the thiocyanate, a good indicator of smoking, levels and oxidative damage occured by smoking on tobacco, and cigarette smokers, and non-smoking volunteers were determined. To determine oxidative damage the serum levels of malondialdehyde (MDA: The end product of lipid peroxidation) and the antioxidants vitamin C and selenium status were examined. Plasma thiocyanate, MDA and vitamin C levels were measured with colorimetric method. Selenium concentrations were measured by atomik absorption spectrometer with grafit furnace. It was found that, serum thiocyanate and MDA levels were significantly higher in tobacco and cigarette smokers. Vitamin C levels were significantly lower in smokers than non-smokers. The selenium concentrations of tobacco smokers were lower than those of non-smokers. There were no significantly difference between concentrations of selenium in cigarette smokers and non-smokers.