Endüstri 4.0 ve insan kaynakları yönetimi uygulamalarına etkisi: Düzce tekstil sektöründe bir araştırma
Industry 4.0 and its impact on human resources management practies: a research in Düzce textile industry
- Tez No: 886116
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Endüstrideki değişimler, işletmecilik anlamında birçok süreci etkilemektedir. Bu süreçlerden biri olan insan kaynakları yönetimi de endüstri devrimlerinin geldiği son nokta olarak tabir edilen Endüstri 4.0'ın etkilediği işletmecilik fonksiyonlarından biridir. Teknolojik değişimler sadece mekanik süreçlerde değil, beşeri süreçlerde de etkisini göstermektedir. Bu bağlamda, geçmişten çok farklı olarak yürütülen iş süreçlerinde aranan insan kaynağı yetenekleri değiştiği gibi, bu insan kaynağını işletme amaçları doğrultusunda harekete geçirecek mekanizmalar da değişmiştir. Bu çalışma, Endüstri 4.0'ın getirdiği yeniliklerin işletmelerin insan kaynakları yönetimine olan etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Dijital süreçlerin ve yapay zekanın insan kaynakları yönetimi uygulamalarında yer alması, işe alımdan eğitime, performans değerlendirmeden ücretlendirmeye kadar pek çok süreçte değişimler ortaya çıkarmıştır. Türkiye açısından tam manası ile Endüstri 4.0'a geçişten bahsetmek zor olsa da, bir geçiş sürecinin yaşandığı da görülmektedir. Bu çalışma, Düzce ilinde tekstil sektöründe faaliyet gösteren ve büyük işletme statüsüne sahip 11 işletmenin insan kaynakları yöneticileri ile yapılan görüşmelerden elde edilen bulgulara dayalı olarak yürütülmüştür ve Endüstri 4.0 sürecinde insan kaynakları yönetimi uygulamalarında ortaya çıkan değişimler ele alınmıştır. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre, Endüstri 4.0'ın insan kaynakları yönetimine önemli katkılar sağladığı görülmektedir. Endüstri 4.0, iş gücü planlaması süreçlerini kolaylaştırmakta, yetenek geliştirme ve eğitim olanaklarını artırmakta ve iş gücü esnekliğini de artırmaktadır. Ayrıca, Endüstri 4.0 iş alanlarının değerlendirilmesi süreçlerini daha verimli hale getirmekte ve insan kaynakları yönetimi süreçlerini daha etkili bir şekilde yönetmeyi sağlamaktadır. Endüstri 4.0'ın tekstil sektöründeki işletmelerin insan kaynakları yönetimine olan etkilerinin olumlu yönde olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Changes in the industry affect many processes in management. Human resources management, one of these processes, is influenced by Industry 4.0, which is considered the latest point of industrial revolutions. Technological changes are not only affecting mechanical processes but also human processes. In this context, the required skills of human resources in processes that are carried out very differently from the past have changed, and the mechanisms to mobilize these human resources in line with the objectives of the enterprise have also changed. This study aims to examine the effects of the innovations brought by Industry 4.0 on human resources management in businesses. The inclusion of digital processes and artificial intelligence in human resources management practices has led to changes in many processes from recruitment to training, performance evaluation, and even termination. Although it is difficult to talk about a full transition to Industry 4.0 in Turkey, it can be seen that a transition process is taking place. This study was conducted based on the findings obtained from interviews with 11 human resources managers of large-scale textile factories operating in the textile sector in Düzce province, and it discusses the changes in human resources management practices during the Industry 4.0 process. According to the results obtained in the study, it is observed that Industry 4.0 makes significant contributions to human resources management. Industry 4.0 facilitates workforce planning processes, increases opportunities for talent development and training, and also increases workforce flexibility. Furthermore, Industry 4.0 makes job evaluation processes more efficient and enables more effective management of human resources management processes. It is concluded that the effects of Industry 4.0 on human resources management in textile sector businesses are positive.