Caz müziğinde müzisyen kimliğinin inşasında rol modellerin etkileri
The effects of role models on the construction of musician identity in jazz music
  1. Tez No: 886117
  2. Yazar: KEMAL CANSUN KÜÇÜKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYRİN ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Caz müziğinin tam olarak nasıl tanımlandığı, neyi ifade ettiği ile ilgili tartışmalar bu müziğin doğuşundan günümüze kadar devam etmiştir. Hatta birçok caz müzisyeni, caz (jazz) isminin kökenini bilmemekle beraber bu ismin sonradan endüstri tarafından belirlendiğini ifade ederler. Caz müziğinin bu kendiliğinden gelişimini anlamlandırmak için 1960'lardan itibaren birçok normatif yaklaşım geliştirilmeye çalışılmıştır. Bununla beraber günümüzde dahi üniversiteler kendi müfredatlarını oluşturmakta zorlanmakta ve caz müziğinin akademikleşmesinin önündeki paradoksal engelleri tam olarak aşamamaktır. Bu noktada caz müziğini öğrenmenin en iyi yolu olarak bir başkasını dinlemek, taklit etmek ve rol model seçimleri halen cazın en güçlü öğrenme biçimini oluşturmaktadır. Bu çalışma, caz müziği öğrenen bireylerin örnek aldıkları ustalar ile kurdukları ilişkinin yapısını anlama çabası ile caz müziğinin geçmişten günümüze dönüşümünü inceleme gayretindedir. Caz müziğinin kökenleri 19. yüzyıla kadar uzansa da bu araştırma üç ayrı döneme odaklanmaktadır. Bunlardan birincisi, fonografın icadı ile caz müzik endüstrisinin gelişmeye başladığı 20.yy'ın ilk çeyreği, ikincisi 1960'larda Jamey Aebersold, David Baker ve Jerry Cocker tarafından başlatılan caz kampları ve cazın akademikleşme süreci, üçüncüsü ise internet vasıtasıyla bilginin küreselleşmesi ve yeni popüler kültürün inşasına karşılık gelen 2000'li yılların başından günümüze kadar olan dönemlerdir. Caz müzisyeni adayının rol modelleriyle olan ilişkisini anlamak, kariyeri boyunca inşa ettiği kimliği anlamada birincil öneme sahiptir; bu nedenledir ki bu çalışmada caz müzisyeni adayı hem dinleyici hem de icracı olarak ele alınmaktadır. Kullanılan metodoloji, kültür endüstrisi, caz pedagojisi ve müzikal kimlikler alanında yapılan çalışmaların analizini içermektedir.
Özet (Çeviri)
Discussions on how jazz music is exactly defined and what it represents have continued from the birth of this music to the present day. In fact, many jazz musicians do not know the origin of the name jazz, but they state that this name was later determined by the industry. In order to make sense of this spontaneous development of jazz music, many normative approaches have been developed since the 1960s. However, even today, universities have difficulty creating their own curricula and cannot fully overcome the paradoxical obstacles to the academicization of jazz music. At this point, the best way to learn jazz music is to listen to someone else, imitate them and choose role models, which still constitute the most powerful way of learning jazz. This study attempts to understand the structure of the relationship that individuals who learn jazz music establish with the masters they take as role models and to examine the transformation of jazz music from the past to the present. Although the origins of jazz music date back to the 19th century, this research focuses on three different periods. The first of these is the first quarter of the 20th century when the jazz music industry began to develop with the invention of the phonograph, the second is the jazz camps initiated by Jamey Aebersold, David Baker and Jerry Cocker in the 1960s and the academicization of jazz, and the third is the period from the beginning of the 2000s to the present day, corresponding to the globalization of information and the construction of a new popular culture through the internet. Understanding the relationship of the aspiring jazz musician with his role models is of primary importance in understanding the identity he builds throughout his career; for this reason, the aspiring jazz musician is considered both as a listener and a performer in this study. The methodology used includes the analysis of studies conducted in the fields of culture industry, jazz pedagogy and musical identities.