Türkiye'deki teknoparklar: Sayısal büyüme ve girişimcilik etkisi üzerine bir inceleme
Technoparks in Turkey: An examination of numerical growth and the impact on entrepreneurship
- Tez No: 886121
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki teknoparkların sayısal büyümesini ve bu teknoparkların girişimcilik ekosistemi üzerindeki etkilerini derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Bu inceleme, teknoparkların tarihsel gelişimini, mevcut yapı ve işleyişlerini, gelişen girişimcilik ekosisteminin durumunu ve teknoparkların inovasyon, ekonomik büyüme, teknoloji transferi ve Ar-Ge faaliyetleri üzerindeki etkilerini ve katkılarını kapsamlı bir şekilde ele almayı hedeflemektedir. Bu çalışma, Türkiye'nin teknolojik ve ekonomik gelişiminde teknoparkların oynadığı rolü anlamak ve bu alanda politika önerileri geliştirmek için temel bir kaynak oluşturacak konular üzerinde durmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to comprehensively examine the numerical growth of technoparks in Turkey and their impact on the entrepreneurship ecosystem. The research delves into the historical development, current structure and operations, as well as the state of the entrepreneurship ecosystem evolving within these environments. Furthermore, it aims to explore the effects and contributions of technoparks on innovation, economic growth, technology transfer, and R&D activities. This study focuses on creating a fundamental resource to understand the role of technoparks in Turkey's technological and economic development and to develop policy recommendations in this field.