Beypazarı kapaklı yaban hayatı geliştirme sahasında kızılgeyik (Cervus elaphus) popülasyonu üzerine araştırmalar
Research on the red deer (Cervus elaphus) population in Beypazarı kapakli wildlife development site
- Tez No: 886189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
“Beypazarı Kapaklı Yaban Hayatı Geliştirme Sahasında Kızılgeyik (Cervus elaphus) Popülasyonu Üzerine Araştırmalar”isimli yüksek lisans çalışması Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü'nde gerçekleştirilmiştir. Arazi çalışmaları Ankara il sınırları içinde Beypazarı ilçesindeki mülki hudutları içinde yürütülmüştür. Popülasyon büyüklüğü ve yoğunluğu, yaban hayatı envanter yöntemlerinden iz-belirti, fotokapan ve sürek- bek sayım yöntemi ile belirlenmiştir. 6 aylık süre zarfında 180 günlük arazi çalışması yapılmıştır. Araştırmada, alan içerisinde yayılış gösteren kızılgeyik (Cervus elaphus) tespiti için oportünist yöntemle fotokapan örnekleme çalışması yapılmıştır. Arazi çalışmaları sonunda fotokapan görüntülerinden kızılgeyik, kurt, boz ayı, yaban domuzu, yaban tavşanı, tilki, vaşak, çakalın çalışma alanındaki yoğunluk ve dağılım oranı belirlenmiştir. Toplamda 7 fotokapan ile kızılgeyik (Cervus elaphus) izlenmiştir
Özet (Çeviri)
The postgraduate study titled“Research on the Red Deer (Cervus elaphus) Population in Beypazarı Kapaklı Wildlife Development Site”was carried out at Isparta Uygulamalı Bilimler, Faculty of Forestry, Department of Wildlife Ecology and Management. Field studies were carried out within the administrative boundaries of Beypazarı district of Ankara province. In field studies, population size and density were determined by using track-sign method, camera-trap method and drive census of direct count technique. 180-day field study was conducted within 6 months period. In the study, camera-trap sampling with the opportunistic method was conducted to detect the red deer (Cervus elaphus) distributed in the area. At the end of the field studies, the density and distribution rate of red deer, wolf, brown bear, wild boar, wild rabbit, fox, lynx and golden jackal in the study area were determined from the camera trap images. Red deer (Cervus elaphus) were observed with a total of 7 camera traps.