TESE ve mikro-TESE yapılan azospermik hastalarda sperm bulma oranları üzerine hormonal regülasyonu etkisi
Effect of hormonal regulation on sperm detection rates in azoospermia patients undertaking tese and micro-TESE
  1. Tez No: 886190
  2. Yazar: MARWAH JAMEEL KNASH ALNAMRAWI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERİÇ KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Azospermi nedeniyle testiküler sperm ekstraksiyonu (TESE) veya mikro cerrahi testiküler sperm ekstraksiyonu (mikro-TESE) uygulanan hastalarda, kan hormon düzeylerine bakılarak sperm varlığını ne derece belirleyebilecekleri değerlendirildi. 2019-2022 yılları arasında azospermi tanısıyla mikro-TESE veya TESE uygulanan 108 hastanın yaşı, infertilite süreleri, serum FSH, LH, testosteron, PRL düzeyleri ile TESE ve mikro-TESE'de sperm elde etme başarısı arasındaki ilişki retrospektif olarak araştırıldı. TESE ve mikro-TESE grupları yaş, infertilite süresi ve hormon değerleri bakımından benzer bulundu. Mikro TESE'de sperm bulunmayan grubun FSH ve LH düzeyleri sperm bulunanlara göre anlamlı olarak yüksek saptanırken, total testosteron ve PRL düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. TESE olgularında ise olgu sayısı sınırlı olduğu için karşılaştırma yapılamadı.
Özet (Çeviri)
In patients who underwent testicular sperm extraction (TESE) or microsurgical testicular sperm extraction (micro-TESE) due to azoospermia, the extent to which they could determine the presence of sperm by looking at their blood hormone levels was evaluated. The relationship between the age, infertility duration, serum FSH, LH, testosterone, PRL levels and the success of sperm retrieval in TESE and micro-TESE of 108 patients who underwent micro-TESE or TESE with the diagnosis of azoospermia between 2019 and 2022 was investigated retrospectively. TESE and micro-TESE groups were found to be similar in terms of age, infertility duration and hormone values. In micro TESE, FSH and LH levels of the group without sperm were found to be significantly higher than those with sperm, while there was no statistically significant difference in total testosterone and PRL levels. In TESE cases, a comparison could not be made because the number of cases was limited.