Sâbit B. Sinân'ın Tehzîbü'l-Ahlâk eseri ve ahlâk felsefesi
The work of Thabit İbn Sinan titled Tahdhib al-Akhlaq and moral philosophy
- Tez No: 886188
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAKİM ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Sâbit b. Sinân, Abbasiler döneminde tercüme faaliyetlerine katkıları ve tıp alanındaki maharetleri ile tanınan Harranlı Kurre ailesinin bir ferdidir. Döneminin önde gelen tabip ve tarihçilerinden olan Sâbit'e nispet edilen Tehzîbü'l-ahlâk adlı eseri merkeze alınarak oluşturulan bu çalışmada, üç ana bölüm bulunmaktadır. İlk bölümde, Sâbit b. Sinân'ın ailesinin biyografilerine ve düşünce dünyasına sundukları katkılara yer verilmektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde, Sâbit b. Sinân'ın, teorik ahlâk meselelerine yaklaşımı ele alınmaktadır. Bu kapsamda ahlâkın tanımlanması, nefs-beden ilişkisi, mizaç teorisi ve huyların kaynağı meselelerine yer verilmektedir. Üçüncü ve son bölümü ise Sâbit'in ahlâk felsefesi bağlamında pratik ahlâk meselelerinden erdemlere yaklaşımı, erdem eğitimi ve erdemsizliklerin tedavisi konularına ayrılmaktadır. Sonuç olarak teorik ve pratik ahlâk meselelerine hâkim olan ahlâka tıbbî yaklaşımın eserin karakteristik özelliği olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Thabit Ibn Sinan is a member of the family of Qurra from Harran, known for their contributions to translation activities and their skills in medicine during the Abbasid period. There are three main sections in this study, which was created by taking the work called Tahdhib al-Akhlaq, which is attributed to Sâbit one of the leading physicians and historians of his period, in the center. In the first part of the study, information on the life stories of Thabit Ibn Sinan's family, his works and his contributions to the world of Islamic thought were given. The second section of the study examines Thabit Ibn Sinan's approach to theoretical moral issues. In this context, the definition of morality, the relationship between the soul and the body, mixtures, and the source of habits are discussed. The third and last part of study is devoted to Thabit's approach to practical moral issues in the context of moral philosophy, his approach to virtues, virtue education and the treatment vices.As a result, it can be seen that the medical approach to ethics, which dominates theoretical and practical moral issues, is a characteristic feature of the work.