Avrupa Topluluğu ülkelerinde ve Türkiye'de gelir üzerinden alınan vergilerin vergi uyumlaştırması açısından karşılaştırılması
  1. Tez No: 8862
  2. Yazar: ZÜHRA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET 1957 tarihinde imzalanan Roma antlaşması, Ortak Pazar'a üye ülkeler arasında malların, hizmetlerin, sermayelerin ve kişilerin serbestçe dolaşımını öngörmektedir. Bu amacın gerçekleştirilebilmesi için, üye ülkeler arasındaki, bütün ayırıcı hükümlerin, vergi yasaları dahil olmak üzere kaldırılması veya azaltılması gerekmektedir. Türkiye'nin AT'ye tam üyelik için yaptığı başvuru üzerine, Türkiye-AT ilişkileri daha fazla güncellik kazanmış ve bu ilişkilerin bir parçası olan vergi uyumlaştırması bu çalışmanın konusunu oluşturmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde vergi yapıları dikkate alınarak,AT ülkelerindeki gelir üzerinden alınan vergilerin uyumlaştırılması çalışmaları açıklanmıştır. Daha sonra AT ülkelerindeki gelir üzerinden alınan vergilerin bir takım özellikleri, Türk vergi yasaları dikkate alınarak irdelenmiş ve bazı sonuçlara varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTBAOf The Roma Threaty which is signet in 1957, requires the free circulation of goods, services, capital and people among member countries. So reach this object all the different regulations of the member countries including tax laws must be reduced or abolished. After üforkey^ application for perfect membership to EEC, S^rkey - EEO relations gained more importance» ^aX harmonization as part of this relations has been subject to this study. In the first part of the study, tax structures of EEC countries and the studies about harmonization of the taxes on income of the member countries are explained. In the second part of the study characteristics of taxes on income of the EEC countries are identified. In the third part a comparison of the Turkish tax structure with EEC countries took place, and some conclusions are reached.