İşletmelerde çalışma sermayesi ihtiyacının belirlenmesinde muhasebenin rolü ve S.S.S. A.Ş.'de bir uygulama
- Tez No: 8863
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET İşletmeler günümüz ekonomisinin ve endüstriyel hayatın temel kurumlarıdır. Buna bağlı olarak çalışma sermayesi de b\, işletmelerin kalbi ve dolayısıyla temel unsurudur. Dört bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünde; çalışma sermayesi hakkında genel bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Çalışma sermayesinin tesbiti konusu ikinci bölümün kapsamını oluşturmaktadır. Çalışmamızın üçüncü bölümünde; çalışma sermayesi değişim tablosunun hazırlanması ve çalışma sermayesinin finansmanı seklinin belirlenmesinde kullanılması incelenmiştir. Son. olarak da dördüncü bölümde; Söğüt Seramik Sanayi A.Ş.'de bir uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Business are one of the fundamental association of today's economy and endustrial life. In relation to this, working capital is one of the fundamental element of busi ness. This study consist of four parts. In the first part general knowledges related to working capital a“”e given..In the second part determination of working capital need of a firm is concerned. In the third part of the study preperation of work- | ing capital change table and use of working capital in deter mination of financing style is discussed. | In the last part, an analysis in Söğüt Seramik Sanayij A.Ş. took place.