Entelektüel sermaye ve firma performansı
Intellectual capital and firm performance
- Tez No: 640894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ KILIÇASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezde, Borsa İstanbul'a kote olan ve BİST 100 Endeks'inde yer alan 112 şirketin firma değeri ve performansı üzerindeki entelektüel sermaye etkisi, Ante Pulic tarafından geliştirilen VAIC (Entelektüel Katma Değer Katsayısı-Value Added Intellectual Capital) yöntemi kullanılarak incelenmiştir. 2015-2019 yılları arasındaki yıllık frekanstaki verilerin analizi panel veri tekniği ile gerçekleştirilmiştir. Bir şirketin toplam kaynaklarının temel bileşenlerini oluşturan katma değerin etkinliği ile firmaların temel finansal performans değerlendirme kriterleri olan kârlılık, verimlilik ve piyasa değeri arasındaki ilişki, korelâsyon ve çoklu doğrusal regresyon modeli analizleri kullanılarak incelenmiştir. Analizler sonucunda muhasebe esaslı performans göstergesi olan Varlık Karlılığı (ROA) ve Öz Sermaye Karlılığı (ROE)'yi entelektüel sermayenin etkilemediği tespit edilmiştir. Buna karşın entelektüel sermaye, aktif devir hızını (ADH) ve piyasa performansını (MB) pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde etkilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the intellectual capital effect on the firm value and performance of 112 companies listed on Borsa Istanbul and included in the BIST 100 Index was analyzed using the VAIC method developed by Ante Pulic (Value Added Intellectual Capital) method. The analysis of the annual frequency data between 2015-2019 was carried out using panel data technique. The relationship between the effectiveness of the added value, which constitutes the basic components of a company's total resources, and the profitability, efficiency and market value, which are the main financial performance evaluation criteria of the firms, was examined using correlation and multiple linear regression model analyzes. As a result of the analysis, it was determined that intellectual capital did not affect Return On Assets (ROA) and Return on Equity (ROE), which are accounting based performance indicators. In contrast, we found that intellectual capital has positively and statistically significantly affected Assets Turn Over (ADH) and market performance (MB).