İmatinib mesilat dirençli ve duyarlı K562 kronik myeloid lösemi (KML) hücre soylarında, SMYD1 ve SMYD2 lizin metiltransferazların ifade düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of expression levels of SMYD1 and SMYD2 Lysine Methyltransferases in Imatinib Mesylate Resistant and sensitive K562 Chronic Myeloid Leukemia (CML) cell lines
  1. Tez No: 886233
  2. Yazar: ALI GULAMOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜREYYA BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Gulamov, A. (2024) İmatinib mesilat dirençli ve duyarlı K562 Kronik Myeloid Lösemi (KML) hücre soylarında, SMYD1 ve SMYD2 lizin metiltransferazların ifade düzeylerinin karşılaştırılması. İstinye Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Tıbbi Biyoloji ve Genetik ABD. Yüksek Lisans. İstanbul. Çalışmanın amacı; İmatinib mesilat duyarlı (K562S) ve dirençli (K562R) Kronik Miyeloid Lösemi (KML) hücre hatlarında SMYD1 ve SMYD2 genlerinin ifade düzeylerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmada, imatinib mesilat dirençli ve duyarlı K562 hücre hatları kültüre edilerek, cDNA sentezi, RNA izolasyonu, eş zamanlı PCR yapılmıştır. Sonuç olarak; K562R hücrelerinde SMYD1 genin ifadesi K562S hücrelerine kıyaslandığında 0,642 kat azalmıştır, diğer yandan SMYD2 geninin ifadesi 1,619 kat artmıştır. Buradan SMYD2 genlerinin KML'de gelişen imatinib dirençliliğinde olası rolleri alabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Gulamov, A. (2024) Comparison of expression levels of SMYD1 and SMYD2 Lysine Methyltransferases in Imatinib Mesylate Resistant and sensitive K562 Chronic Myeloid Leukemia (CML) cell lines. İstinye University Graduate Education Institute, Department of Medical Biology and Genetics. Master's Thesis. Istanbul. Purpose of the study; Comparison of the expression levels of SMYD1 and SMYD2 genes in imatinib mesylate sensitive (K562S) and resistant (K562R) Chronic Myeloid Leukemia (CML) cell lines. In the study, imatinib mesylate resistant and sensitive K562 cell lines were cultured and cDNA synthesis, RNA isolation, and simultaneous PCR were performed. As a result, according to PCR analyses, the expression of the SMYD1 gene in K562R cells decreased by 0.642 times compared to K562S cells, while the expression of the SMYD2 gene increased by 1.619 times. Here, it is thought that SMYD2 genes may play possible roles in imatinib resistance developing in CML.