Farklı dikey yön paternine sahip bireylerde mandibular ramus asimetri prevelansının panoramik radyografi tekniği ile değerlendirilmesi
Evaluation of the prevalence of mandibular ramus asymmetry in individuals with different vertical direction patterns using panoramic radiography technique
  1. Tez No: 886239
  2. Yazar: EBRU MORKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HALUK İŞERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Farklı Dikey Yön Büyüme Paternine Sahip Bireylerde Mandibular Ramus Asimetri Prevelansının Panoramik Radyografi Tekniği ile Değerlendirilmesi Amaç: Çalışmamızın amacı vertikal boyutun asimetri ile ilişkisini değerlendirmek amacıyla daha önceki çalışmalardan farklı olarak dikey yön boyutları normal, azalmış ve artmış bireylerde mandibular ramus asimetrilerinin panoramik radyografi tekniği kullanarak karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmaya İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi 08.01.2024 tarih ve 1155 sayılı etik kurul onayı alındıktan sonra başlanmıştır. Çalışmaya 120 olgu dahil edilmiştir ve metodolojik olarak 40 olgudan oluşan üç gruba (Grup 1: Hiperdiverjan, Grup 2: Hipodiverjan, Grup 3: Normodiverjan) ayrılmıştır. Bulgular: Olguların %34'ü (n=41) erkek, %66'sı (n=79) kadın idi. Olguların yaş ortalaması 27,25 5,73 yıl saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Mandibular Ramus Asymmetry Prevalence in Individuals with Different Vertical Growth Patterns Using Panoramic Radiography Technique Aim: The purpose of our study is to comparatively examine mandibular ramus asymmetries in individuals with normal, decreased, and increased vertical dimension growth patterns using panoramic radiography technique, aiming to assess the relationship between vertical dimension and asymmetry, distinct from previous studies. Materials and Methods: The study commenced after obtaining ethical committee approval from Istanbul Yeni Yüzyıl University with the date 08.01.2024 and number 1155 pending. The study included 120 cases which were methodologically divided into three groups of 40 cases each (Group 1: Hyperdivergence, Group 2: Hypodivergence, Group 3: Normodivergence). Results: Of the cases, 34% (n=41) were male, and 66% (n=79) were female. The average age of the cases was determined to be 27.25 ± 5.73 years.