Sağlık çalışanlarının yapay zekâ farkındalık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of artificial intelligence awareness levels of health workers
  1. Tez No: 886269
  2. Yazar: EDA ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE SUNMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmanın amacı sağlık çalışanlarının yapay zekâ farkındalık düzeylerini ortaya koymaktır. Ayrıca araştırmada sağlık çalışanlarının yapay zekâ farkındalık düzeylerinin demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden genel tarama araştırması kullanılmıştır. Araştırma kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan 300 sağlık çalışanından toplanan verilerle yürütülmüştür. Araştırma verileri geçerlilik ve güvenilirliği alan yazında daha önce test edilmiş ölçeklerden oluşan anket aracılığı ile toplanmıştır. Araştırma verileri IBM SPSS istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygun bulunması sonucunda betimsel istatistikler, bağımsız örneklem t-testi ve anova analizlerinden faydalanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; sağlık çalışanlarının yapay zekâ farkındalığının düşük olduğu; erkek sağlık çalışanlarında yapay zekâ farkındalık düzeyinin kadın sağlık çalışanlarına kıyasla daha yüksek olduğu saptanmıştır. Ayrıca daha genç yaştaki sağlık çalışanlarının yapay zekâ farkındalığının daha yaşlı olanlara kıyasla anlamlı şekilde yüksek olduğu ve doktorlarda yapay zekâ farkındalığının diğer sağlık çalışanlarına kıyasla anlamlı şekilde daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bununla birlikte kurumda daha kısa süredir çalışmakta olan sağlık çalışanlarının yapay zekâ farkındalığının daha uzun süredir çalışmakta olan sağlık çalışanlarından anlamlı şekilde yüksek olduğu saptanmıştır. Araştırma sonucunda yapay zekânın ne olduğunu bilenlerin, yapay zekâ ile daha önce etkileşimde olduğunu ifade edenlerin, yapay zekânın hayatı kolaylaştırdığı düşüncesinde olanların, yapay zekâ kullanan hastanelerin tanı ve tedavide avantajlı olduğunu düşünenlerin, yapay zekâ uygulamalarının tıpta daha yoğun olarak kullanılması gerektiğini düşünenlerin, tıpta kullanılan yapay zekâ uygulamalarının güvenilir olduğunu düşünenlerin yapay zekâ farkındalık düzeyinin anlamlı şekilde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Araştırma verilerinin tek bir hastanede görev yapan sağlık çalışanlarından elde edilmiş olması araştırmanın kısıtlarından birisidir. Daha sonra gerçekleştirilecek araştırmalar için araştırmaya farklı örneklem gruplarının dahil edilmesi ve nitel araştırma yöntemleri gibi farklı araştırma yöntemlerinin kullanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to reveal the artificial intelligence awareness levels of healthcare professionals. In addition, the research examined whether the artificial intelligence awareness levels of healthcare professionals differ according to demographic characteristics. General survey research, one of the quantitative research methods, was used in the research. The research was conducted with data collected from 300 healthcare professionals working at Malatya Training and Research Hospital using the convenience sampling method. Research data were collected through a survey consisting of scales whose validity and reliability have been previously tested in the literature. Research data were analyzed using the IBM SPSS statistical package program. As the data were found to be suitable for normal distribution, descriptive statistics, independent sample t-test and anova analyzes were used. According to the findings of the research; healthcare professionals have low awareness of artificial intelligence; It has been determined that the level of artificial intelligence awareness in male healthcare professionals is higher than in female healthcare professionals. It was also found that the artificial intelligence awareness of younger healthcare professionals was significantly higher than that of older healthcare professionals, and that the awareness of artificial intelligence in doctors was significantly higher than other healthcare professionals. However, it has been determined that the artificial intelligence awareness of healthcare professionals who have been working in the institution for a shorter period of time is significantly higher than that of healthcare professionals who have been working for a longer time. As a result of the research, those who know what artificial intelligence is, those who stated that they have interacted with artificial intelligence before, those who think that artificial intelligence makes life easier, those who think that hospitals using artificial intelligence are advantageous in diagnosis and treatment, those who think that artificial intelligence applications should be used more intensively in medicine, those who think that artificial intelligence used in medicine It has been determined that the level of artificial intelligence awareness of those who think that intelligence applications are reliable is significantly higher. One of the limitations of the study is that the research data was obtained from healthcare professionals working in a single hospital. For future studies, it may be recommended to include different sample groups and use different research methods such as qualitative research methods.