Örgüt ikliminin ve kişi-örgüt uyumunun örgütsel özdeşleşmeye etkisi: Turizm sektörü üzerine bir araştırma
Organizational climate and person-organization fit impact on organizational identification: A research on the tourism sector
- Tez No: 886282
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH KIRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Örgüt iklimi, en basit tabir ile örgüt içinde hâkim olan atmosferi, havayı tanımlamaktadır. Örgütsel özdeşleşme kavramı bir bireyin örgüt ile soyut fakat güçlü bir duygusal bağ kurmasıdır. Kişi-örgüt uyumu kavramı ise birey ve örgüt arasında ortaya çıkan, karşılıklı gereksinim, hedef, değerler ve beklentilerin birbirlerine uygun olmasını veya tamamlamasını ifade etmektedir. Bu araştırmanın amacı turizm sektöründe örgüt ikliminin ve kişi-örgüt uyumunun bireylerin örgüt ile özdeşleşmesindeki etkilerini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda örgüt ikliminin ve kişi-örgüt uyumunun örgütsel özdeşleşme üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Ayrıca bağımlı değişkenin bazı demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Literatür taraması sonucu oluşturulan araştırma modelini test etmek üzere Çanakkale ili Merkez ilçesinde yaşayan 430 bireyden toplanan veriler analiz edilmiştir. Toplanan veriler güvenilirlik analizi, demografik analizler, faktör analizi, regresyon analizi, korelasyon analizi, T-Testi ve anova testi uygulanarak incelenmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda iki bağımsız değişkenin de bağımlı değişkeni anlamlı şekilde etkilediği tespit edilmiştir. Son olarak demografik değişkenlere göre bağımlı değişkende anlamlı farklılıklar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Organizational climate, in the simplest terms, defines the atmosphere and air prevailing within the organization. The concept of organizational identification is an individual's establishment of an abstract but strong emotional bond with the organization. Person-organization fit refers to the compatibility or completion of mutual needs, goals, values and expectations that emerge between the individual and the organization. The aim of this research is to examine the effects of organizational climate and person-organization fit on organizational identification in the tourism sector. For this purpose, the effects of organizational climate and person-organization fit on organizational identification were investigated. It was also examined whether the dependent variable differed according to demographic characteristics. In order to test the research model created as a result of the literature review, data collected from 430 individuals living in the central district of Çanakkale province were analyzed. The collected data were examined by applying reliability analysis, demographic analysis, factor analysis, regression analysis, correlation analysis, T-Test and anova test. Result of the findings, it was determined that both independent variables significant affected the dependent variable. Finally, significant differences were detected on dependent variable according to demographic variables.