Üniversite öğrencilerinin eğitimde dijital dönüşüme hazıroluşları ile dijital okuryazarlıkları arasındaki ilişki
The relationship between students' readiness for digital transformation and their digital literacy
  1. Tez No: 886293
  2. Yazar: ALİ KAHYAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ŞENYUVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Education and Training, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİN EĞİTİMDE DİJİTAL DÖNÜŞÜME HAZIROLUŞLARI İLE DİJİTAL OKURYAZARLIKLARI ARASINDAKİ İLİŞKİ Ali KAHYAOĞLU İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Hemşirelikte Eğitim Anabilim Dalı Hemşirelikte Eğitim Programı Danışman: Doç. Dr.Emine ŞENYUVA Kahyaoğlu, A. (2024). Üniversite Öğrencilerinin Eğitimde Dijital Dönüşüme Hazıroluşları ile Dijital Okuryazarlıklarının İlişkisi. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Hemşirelikte Eğitim Anabilim Dalı. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul. Araştırmada, üniversite öğrencilerinin eğitimde dijital dönüşüme hazır oluşları ile dijital okuryazarlıkları arasındaki ilişkinin ve etkileyen etmenlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı araştırma tipindedir. Araştırmanın evrenini, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı güz yarıyılında İstanbul ilinde bulunan bir devlet üniversitesindeki fakültelerde öğrenim gören tüm 4. sınıf öğrencileri (N: 2769) oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini oluşturan 461 4. sınıf öğrencisinden fakültelere göre örnekleme alınacak öğrenciler, tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlenmiş, öğrenciler araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul edenler arasından gelişigüzel örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Veri toplama araçları olarak; Öğrenci Bilgi Formu, Eğitimde Dijital Dönüşüme Hazır Oluş Ölçeği ve Dijital Okuryazarlık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın verilerinin analizi; IBM SPSS 26 istatistik paket programında gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin dijital dönüşüm hakkındaki bilgi düzeyleri ortalama 5.91±2.20'dir. Öğrencilerin çoğunluğu dijital dönüşüm ile ilgili bilgiyi sosyal medyadan, internetten, sınıf ortamından, TV, gazete, dergiden, arkadaş ortamından edinmiştir. Öğrencilerin %38 dijital dönüşüm ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi sahibidir. Öğrencilerin %28,8 dijital dönüşüm ile ilgili çalışmalara katılmıştır. Öğrencilerin çok azı ülkemiz eğitim sisteminin ve eğitimcilerin dijital dönüşüme hazır olduğunu düşünmektedir. Öğrencilerin eğitimde dijital dönüşüme hazır oluş düzeyleri ortalama, 6,18± 2,41'dir.
Özet (Çeviri)
THE RELATIONSHIP BETWEEN STUDENTS' READINESS FOR DIGITAL TRANSFORMATION AND THEIR DIGITAL LITERACY ALİ KAHYAOĞLU İstanbul University-Cerrahpaşa Institute of Graduate Studies Department of Education in Nursing Department of Education in Nursing Supervisor:Assoc. Prof. Dr.Emine ŞENYUVA Kahyaoğlu, A. (2024). The Relationship Between University Students' Digital Literacy and Preparation for Digital Transformation in Education. Istanbul University-Cerrahpaşa Institute of Postgraduate Education, Department of Education in Nursing. Master's Thesis. Istanbul. The aim of the study was to determine the relationship between university students' readiness for digital transformation in education and their digital literacy. It is a descriptive and correlational research type. The population of the study consisted of all 4th grade students (N: 2769) studying in the faculties of a state university in Istanbul in the fall semester of the 2023- 2024 academic year. Among the 461 4th grade students constituting the sample of the study, the students to be sampled according to faculties were determined by stratified sampling method, and the students were selected by random sampling method among those who voluntarily agreed to participate in the study. Student Information Form, Readiness for Digital Transformation in Education Scale and Digital Literacy Scale were used as data collection tools. Data analysis of the study was carried out using IBM SPSS 26 statistical package program. The average level of students' knowledge about digital transformation is 5.91±2.20. The majority of the students obtained information about digital transformation from social media, internet, classroom environment, TV, newspapers, magazines and friends. Very few students (38%) had information about studies on digital transformation. Very few students (28.8%) have participated in studies on digital transformation. Very few students think that our country's education system and educators are ready for digital transformation. The average level of students' readiness for digital transformation in education is 6.18± 2.41.