IVF tedavisinde OOSIT sayısının değerlendirilmesi
Evaluation of oocyte number in In Vitro fertilization treatment
- Tez No: 886298
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
İn vitro fertilizasyon tedavisinde gebelik başarısı için iyi kalitede embriyo eldesi ve iyi kalitede embriyo eldesi için de oosit sayısının beşten fazla olması gerekmektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalar oosit sayısının az olması durumunda gebelik oranında düşüş meydana geldiğini göstermektedir. Ovaryumların uyarılması, in vitro fertilizasyon tedavisinin çok kritik bir adımıdır. Çalışmamızın amacı incelemiş olduğumuz üç hasta grubunda oosit sayılarını 1-5, 6-15 ve 16 üzeri olarak ayırıp oosit sayısının IVF tedavisindeki başarısını araştırmaktır. Ek olarak vücut kitle indeksinin (VKİ) oosit sayısı üzerindeki etkisi de araştırılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı ile istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamız oosit sayısının IVF tedavisi üzerindeki başarısını Emsey Hospital 2020-2023 yılları arasındaki 680 hasta datasını retrospektif olarak incelemektedir. Çalışmamızda vki, oosit sayısı, hasta yaşı, FSH, LH, E2, AMH kriterleri değerlendirilmiştir. Oosit sayısı ile kıyaslanan değerler SPSS anova ile tablo haline getirilmiştir. Çalışmamız sonucunda oosit sayısının 6-15 arasında daha yüksek gebelik oranları elde edildiği, ancak total oosit sayısının oosit fertilizasyonu ve gebelik kesesi görülmesinde düşük korelasyon gösterdiği, bu kapsamda hasta endikasyonlarının dikkate alınarak her endikasyon için optimal oosit sayısının ve tedavi dozunun ayarlanması gerektiği düşünülmüştür. Bulgularımız diğer çalışmalara veri olacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
To obtain quality embryos in vitro fertilization treatment, the number of oocytes must be more than five for pregnancy success. Research conducted in recent years shows that the pregnancy rate decreases if the number of eggs is low. Stimulation of the ovaries is a very critical step of in vitro fertilization treatment. Our study aims to divide the oocyte numbers into 1-5, 6-15, and over 16 in the three patient groups we examined and to investigate the success of the oocyte count in vitro fertilization treatment. The effect of body mass index (BMI) on the number of oocytes was also investigated. The obtained data were evaluated statistically using the SPSS program. In our study, the data of 680 patients of Emsey Hospital between 2020 and 2023, where the success of oocyte count in vitro fertilization treatment was examined retrospectively. Our study evaluated BMI, oocyte count, patient age, FSH, LH, E2, and AMH criteria. The values compared to the number of eggs were tabulated with SPSS ANOVA. As a result of our study, it was thought that higher pregnancy rates would be achieved between the number of oocytes 6 and 15, but the total number of oocytes showed a low correlation between oocyte fertilization and the appearance of the gestational sac. In this context, the optimal number of oocytes and treatment dose for each indication should be adjusted, taking into account the patient's indications. Our findings are sufficient to provide data for other studies.