دراسة تطبيقة لنظرية الحجاج في الخطب الأولى للخلفاء الراشدين أنموذجًا
Uygulamalı Bir Çalışma: Hacette Teorisinin İlk Raşit Halifelerin Konuşmalarında Örneği
  1. Tez No: 886365
  2. Yazar: FATIMA NATOUF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırma, halifelik görevine başladıktan sonra Raşid Halifelerin ilk konuşmalarını el-Hicac Teorisi ışığında incelemeyi amaçlamaktadır. Bu yaklaşımın arkasında, bu konuşmalarda kullanılan el-Hicac yöntemlerini belirlemek ve bu bağlamda kullanılan çeşitli terimleri ortaya çıkarmak hedeflenmektedir. Araştırma,“Raşid Halifelerin Göreve Başladıktan Sonra Yaptığı Konuşmalar”adlı bir veri setini seçmiş, eski ve modern kaynaklarda hikaye kavramını incelemiş, bölümlerini ve uygulama yöntemlerini tanıtmış ve özellikle Aristoteles'in hicaci anlayışına dayanan yeni belagat anlayışında yer alan terimleri açıklamıştır. Uygulama kısmında, araştırma, Raşid Halifelerin görevlerine başladıktan sonra yaptıkları birkaç konuşmayı analiz ederek, bu konuşmaların farklı Hicac tekniklerini ne kadar içerdiğini ve bu konuşmaların yeni devletin temellerini sağlamlaştırma ve yönlendirme stratejileri üzerindeki etkisini göstermektedir
Özet (Çeviri)
This research focuses on the analysis of the inaugural speeches of the Rightly Guided Caliphs, may Allah be pleased with them, after they assumed power, in light of argumentation theory. Through this analysis, the research aims to identify the methods of argumentation employed in these speeches and to extract the various argumentation terminologies that regulate its usage and application. To achieve this, the study has selected a corpus titled“The Speeches of the Rightly Guided Caliphs After Assuming Power,”and it examines the concept of argumentation in both classical and modern theoretical sources. The study also defines the categories of argumentation and its methods of practical implementation, clarifying the terminologies within this field of knowledge, which has recently gained attention, particularly within what is called New Rhetoric. This rhetoric is grounded in the Aristotelian concept of argumentation and its three pillars: logos, pathos, and ethos.