Preservice mathematics teachers' cue-utilization and accuracy in judging students' understanding of rational numbers
Matematik öğretmen adaylarının öğrencilerin rasyonel sayılar anlayışını yargılamalarındaki ipucu kullanımı ve yargı doğruluğu
- Tez No: 886404
- Danışmanlar: DOÇ. NİZAMETTİN ENGİN ADER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, matematik öğretmen adaylarının farklı ipuçlarının mevcut olduğu koşullarda yargılarının doğruluğunu araştırmaktadır. Mevcut ipucu koşulları değiştiğinde onların yargı doğruluğunda veya ipucu kullanımlarında farklılık olup olmadığı nicel veriler toplanarak kontrol edilmiştir. Ayrıca öğretmen adaylarının öğrencilerin rasyonel sayılarla ilgili sahip oldukları kavram yanılgılarına dair bilgileri ile yargı doğruluğu ve ipucu kullanımları arasındaki ilişki incelenmiştir. Yirmi beş matematik öğretmeni adayı, rasyonel sayılarla ilgili bir testi tamamlayan ortaokul öğrencilerinin performansı hakkında yargıda bulunmuştur. İlk olarak onlara öğrencilerin rasyonel sayılarla ilgili sahip oldukları kavram yanılgılarına dair bilgilerini ölçen bir test uygulanmıştır. Ardından, yargıda bulunmaları ve eş zamanlı olarak yargıları ve ipucu kullanımları hakkındaki verileri toplamak için ilgili materyallerin onlara sunulduğu çevrimiçi toplantılar düzenlenmiştir. Toplanan tüm veriler, uygun grup karşılaştırmaları yapmak ve gruplar arasındaki ilişkileri araştırmak amacıyla nicel olarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, onların hem öğrenci hem de cevap ipuçları mevcut olduğu koşullarda daha doğru kararlar verdiğini göstermiştir; öğrenci ve cevap ipuçlarının mevcut olduğu durumlarda cevap ipuçları, öğrenci ipuçlarından önemli ölçüde daha fazla kullanılmıştır; öğrenci ipuçlarının kullanımı, yalnızca öğrenci ve öğrenci+cevap koşulları arasında önemli ölçüde farklılık göstermiştir; öğretmen adaylarının ipucu kullanımları öğrencilerin genel matematik puanı ipucunun kullanımı dışında, yargı doğruluklarıyla önemli ölçüde ilişkili bulunmamıştır; öğretmen adaylarının kavram yanılgısı bilgilerinin yargılarının doğruluğu ile değil, kavram yanılgısı ipucunun kullanımıyla ilişkili olduğu bulunmuştur. Onların yargı doğruluğu ile ipucu kullanımı arasındaki ilişkinin, daha büyük örneklem boyutuna sahip çalışmalarda araştırılması gerekebilir. Ayrıca, öğretmen adaylarının kavram yanılgısı bilgileri, neden bu çalışmada yargı doğruluğu ile ilişkili bulunmadığına dair fikir vermesi için farklı araçlarla ölçülebilir.
Özet (Çeviri)
This study investigates preservice mathematics teachers' judgment accuracy (JA) under different cue-availability conditions. Whether there is a difference in JA or cue utilization (CU) under varying availability of cues and the relationship between preservice teachers' misconception knowledge about rational numbers and JA, together with CU during judgments, are explored. Twenty-five preservice teachers made judgments about middle-graders working with rational numbers. Firstly, they completed a test measuring their misconception knowledge. Then, online meetings were organized to present the materials for them to make judgments and collect their judgment and CU data simultaneously. Collected data were analyzed to make comparisons among JA and CU and investigate the relationships between constructs involved in the study. The results showed that more accurate judgments were made when both student and answer cues were available. Answer cues were used significantly more than student cues when both types of cues were available; student cues were used significantly more when only student cues were available. The CU did not significantly relate to JA except for overall grade in math cue—one of the available student cues. Misconception knowledge was not found to be related to JA but related to the utilization of the misconception cue—one of the available answer cues. The relationship between JA and CU requires further investigation with larger samples. Also, the misconception knowledge may be measured via different instruments to give insight into why no relationship was found.