A scale development for social and emotional learning skills of middle school children
Ortaokul öğrencilerinin sosyal ve duygusal öğrenme becerilerine yönelik bir ölçek geliştirilmesi
  1. Tez No: 886412
  2. Yazar: ECEM ELİF OĞUZHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ARIKAN, DOÇ. DR. MİNE GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışmanın amacı, Harvard Lisansüstü Eğitim Okulu'nun Ekolojik Yaklaşımlarla Sosyal Duygusal Öğrenme (EYSDÖ) Laboratuvarı tarafından tasarlanan Taksonomi Projesi'ne dayalı bir sosyal duygusal öğrenme (SDÖ) becerileri ölçeği geliştirmektir. Ölçek, bu projenin bir çıktısı olan SEL çerçevesinin 6 ana boyutundan 5 tanesini içermekte ve analiz için 56 maddeyi içerecek şekilde planlanmıştır. Çalışmayı uygulamadan önce, ölçeğin süresini ve anlaşılırlığını belirlemek için 5 öğrenciden oluşan bir grupla görüşmeler yapılmıştır. Ardından, ölçek farklı devlet okullarından gelen 893 5. ve 6. sınıf öğrencisine (10-12 yaş) uygulanmış ve çıktılar doğrulayıcı faktör analizi (DFA) ile analiz edilmiştir. Uygun DFA sonuçları elde edildiğinde, ölçüm aracındaki madde performansını değerlendirmek için madde tepki teorisi (MTK) kullanılmış, bu da ölçülen yapı hakkında daha derin bir anlayış sunmuştur. Özetle, mevcut çalışma, Taksonomi Projesi'nin sonucu olarak sunulan SEL çerçevesi ile uyumlu, standart ve kapsayıcı bir SEL becerileri ölçeği geliştirerek, alanda diğer araştırmalarda kullanılmak üzere bir ölçek ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study is to develop a self-reported social emotional learning (SEL) skills scale based on the Taxonomy Project designed by the Ecological Approaches to Social Emotional Learning (EASEL) Laboratory of the Harvard Graduate School of Education. The scale is planned to include 5 of these major dimensions and 56 items for the analysis. A group of 5 students was interviewed prior to administering the study to determine the length of time and the clarity of the scale. Then, the scale is further tested by confirmatory factor analysis (CFA) with a sample of the 893 5th and 6th graders (10-12 years) from different public schools. Once the proper CFA results are obtained, item response theory (IRT) is utilized to assess item performance in the SEL assessment tool, providing a more profound insight into the measured construct. In brief, to create greater precision and transparency in the field, the current study developed a standardized common SEL skills scale in line with SEL framework provided as an outcome of the Taxonomy Project.