A car following model with an attention-based cognitive framework: Theory, application, and statistical analysis
Dikkate dayalı bilişsel yapıya sahip bir araç takip modeli: Teori, uygulama ve istatistiksel analiz
  1. Tez No: 886414
  2. Yazar: ŞEYMANUR AL HABBOUSH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRAY YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Ulaşım, Mechanical Engineering, Engineering Sciences, Transportation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Trafik simülatörleri, otonom sürüş algoritmalarını test etmek için olmazsa olmazdır ve gerçek trafik koşullarını yansıtmak için insan davranışını doğru bir şekilde taklit eden sürücü modelleri gerektirir. Bu tez, bu simülatörlerde kullanılacak insan sürücü modellerinin geliştirilmesine odaklanmaktadır. Yeni bilgilere uyum sağlamayan sabit sürücü modellerinin sınırlamaları, insan hafızasından esinlenen dikkat tabanlı bir öğrenme mekanizmasının tanıtılmasıyla ele alınmaktadır. Bu mekanizma, bu çalışmada geliştirilen çok tipli bir araç takip modeline entegre edilmiştir. Mevcut modellerin aksine, bu yaklaşım ego sürücüsünün kararlarının hem önündeki araçtan hem de arkasındaki sürücüden etkilenmesine olanak tanır. Önerilen modelin öngörü yetenekleri, insan sürüş verileri kullanılarak gösterilmiş ve model parametre dağılımlarının kapsamlı bir istatistiksel analizi sağlanmıştır. Bu analiz, modelin farklı veri kümelerindeki genel davranış eğilimlerini nasıl yakaladığını, insan sürücüler arasındaki etkileşimlerin anlaşılmasını nasıl geliştirdiğini ve test amaçları için daha gerçekçi simülasyonlar sağladığını göstermektedir. Son olarak, modelin yüksek doğruluklu trafik modellerinin geliştirilmesinde kullanılmasına yönelik adım adım bir kılavuz da bu tezin sonunda yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Traffic simulators are essential for testing autonomous driving algorithms, and they require driver models that accurately emulate human behavior to reflect real traffic conditions. This thesis focuses on developing human driver models to be used in these simulators. The limitations of fixed driver models, which do not adapt to new information, are addressed by introducing an attention-based learning mechanism inspired by human memory. This mechanism is integrated into a multi-type car-following model developed in this study. Unlike existing models, this approach allows the ego driver's decisions to be influenced by both the vehicle in front and the driver behind them. The predictive capabilities of the proposed model is demonstrated using human driving data and a comprehensive statistical analysis of the model parameter distributions is provided. This analysis shows how the model captures general behavioral tendencies across different data sets, enhancing the understanding of interactions between human drivers and providing more realistic simulations for testing purposes. Finally, a step by step guide for using the model in the development of high-fidelity traffic models is presented.