TİP 1 diyabetes mellituslu çocuklarda serum malondialdehit, paraxonase, arylesterase ve çinko düzeylerinin metabolik kontrol ve komplikasyonlar ile ilişkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 886461
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE NİLGÜN SELÇUK DURU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Tip 1 Diyabetes Mellituslu (DM) çocuk hastalarda oksidatif stres enzimlerinden serum malondialdehit (MDA), paraxonase (PON), arylesterase (ARE) ve bir eser element olduğu halde antioksidan gibi davranan çinkonun düzeylerini sağlıklı kontrol grubu ile karsılaştırarak metabolik kontrol ve komplikasyonlar üzerindeki rollerini belirlemektir. Yöntem: Araştırmanın evreni Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi idi. Olgu grubu için kronik hastalık polikliniğinden takip edilen Tip 1 DM tanılı hastalar ve kontrol grubu için Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine başvurmuş kronik hastalığı olmayan, başvuru anında da parametreleri değiştirecek bir hastalığı olmayan çocuklar seçildi. Çalışmaya; yaş ortalamaları 11,4±3,3 yıl olan 21 kız ve 20 erkek toplam 41 Tip 1 DM tanılı hasta ile yaş ortalamaları 11,3±3,1 yıl olan 8 kız 17 erkek toplam 25 kontrol grubu dahil edildi. Hastalardan kontrole geldiklerinde ya da yeni tanı alanlar, hastanede yatıyorken 2 jelli, 2 EDTA'lı tüpe örnekler alındı.Örnekler 15 dakika bekletildikten sonra 20 dk 2000 rpm de santrifüj edilmişti. MDA, PON, ARE için serumlar -70 derecede derin dondurucuda tüm vakalar toplanana kadar bekletilip topluca çalışılmıştır. Bulgular: Grupların yaş ortalamaları ve cinsiyet oranlarında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p=0,912 p=0,127). Hastalarin %50'si yeni tip 1 DM tanısı almış ve bir yıl altındaydı. HbA1c ortalamaları 11,0±2,5'du. HbA1c düzeyleri hastaların %71,8'inde 9 ve üstünde idi.
Özet (Çeviri)
Aim: Type I diabetes mellitus (TIDM) is an oxidative stress condition in addition to being a chronic metabolic disease. In this study, our aim is to investigate the activity of antioxidative enzymes and the products of oxidative stress in children and adolescents with TIDM and compare the findings with those in healthy control subjects. Materials and Methods: The study enrolled 41 children and adolescents with TIDM (mean age 11.4±3.3 years; 21 female, 20 male) and 25 healthy subjects (mean age 11.3±3.1 years; 8 female, 17 male) with a similar age and gender distribution. Serum samples were obtained to detect the antioxidative enzymes of paraoxonase (PON), arylesterase (ARE), oxidation degradation products of malondialdehyde (MDA) and also zinc which acts as an antioxidant. Results: We found a significant decrease in PON activity and zinc levels in diabetics compared to the healthy controls (p= 0.021; p< 0.001, respectively). Zinc was negatively correlated to hemoglobin A1c (r=-0.317, p= 0.049). MDA and ARE did not show a significant difference in the TIDM patients compared to the healthy subjects. Conclusion: Zinc level and PON activity were lower in diabetic children and adolescents. Further studies with larger samples are required to confirm their roles in the following and prognosis of TIDM