Farklı floresan arka plan sinyalini kaldırma yöntemlerinin serviks dokusunun raman spektroskopisi ile karakterizasyonu üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of different fluorescence background signal correction methods on the analysis of cervical tissue by raman spectroscopy
  1. Tez No: 886510
  2. Yazar: HATİCE METİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÜNAL, PROF. DR. SELİM BÜYÜKKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biyomühendislik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Biophysics, Bioengineering, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Erken doğum, perinatal mortalite ve morbiditenin önde gelen nedenlerinden biridir. Transvajinal ultrasonografi, fetal fibronektin değerlendirmesi, servikal muayene ve uterus kasılma monitörizasyonu dahil olmak üzere erken doğumu tespit etmek için kullanılan mevcut yöntemler, duyarlılık ve özgüllük sınırlamaları nedeniyle genellikle yetersiz kalmaktadır. Bu sebeple, erken doğum eyleminin başlangıcını erken bir aşamada doğru bir şekilde tespit edebilecek gelişmiş tahmin araçların geliştirilmesine yönelik kritik bir ihtiyaç vardır. Raman spektroskopisi, gebelik sırasında serviks dokusundaki biyokimyasal değişiklikleri izlemek için büyük bir potansiyele sahiptir. Non-invazivdir, kullanımı kolaydır ve kapsamlı analitik analiz sağlar. Bununla birlikte, Raman sinyal analizini engelleyen güçlü floresan arka plan sinyallerinin varlığı önemli bir problemdir. Bu problemi çözebilmek için çeşitli taban çizgisi düzeltme yöntemleri kullanılmaktadır. Farklı biyolojik dokuların benzersiz floresan özellikleri nedeniyle, serviks dokusunun Raman spektroskopi analizi için en uygun floresan arka plan sinyali kaldırma yönteminin belirlenmesi önem taşımaktadır. Bu tezde, 15. ve 20. gebelik günlerinde sıçan serviks dokularından Raman spektrumları toplanmış ve daha sonra farklı derecelerde polinom tabanlı düzeltmeler, asimetrik en küçük kareler (ALS), akıllı polinom uydurma ve parçalı doğrusal düzeltme gibi farklı taban çizgisi düzeltme yöntemleri kullanılarak sonuçlar karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, beşinci ve altıncı dereceden polinom taban çizgilerinin, parçalı doğrusal taban çizgisinin ve ALS taban düzeltmelerinin floresan arka plan sinyallerini ortadan kaldırmada etkili olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, ALS taban düzeltmesi bazı koşullar altında gruplar arasında ayrım yapmakta zorlanırken, düşük dereceli polinomlar spektrumların orijinal şekillerini bozmuştur. Bu bulgular, erken doğumun tahmin edilmesinde serviks dokusunun Raman spektroskopisi ile analizi için uygun floresan arka plan sinyal giderme yöntemlerinin seçilmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Preterm birth is a leading cause of perinatal mortality and morbidity. Current methods for detecting preterm labor, such as transvaginal ultrasonography, fetal fibronectin assessment, cervical examination, and uterine contraction monitoring, often suffer from limitations in sensitivity and specificity, leading to diagnostic inaccuracies. This underscores the urgent need for advanced predictive tools that can accurately detect the onset of preterm labor at an early stage. Raman spectroscopy has shown significant potential for revealing biochemical changes in cervical tissue during pregnancy. It is non-invasive, easy to use, and provides comprehensive analytical capabilities. However, a major challenge is the presence of strong fluorescence background signals, which can interfere with Raman analysis. To address this, various baseline correction techniques are commonly employed. Due to the unique fluorescence characteristics of different biological tissues, identifying the most appropriate baseline correction method for Raman spectrum of cervical tissue is crucial. In this thesis, Raman spectra were collected from rat cervical tissues on gestational days 15 and 20, and then processed by using various baseline correction methods, including polynomial-based corrections of different orders, asymmetric least squares (ALS), intelligence polynomial fitting, and piecewise linear correction. The results indicated that fifth and sixth order polynomial baselines, piecewise linear baseline, and ALS corrections were effective in removing fluorescence background signals. However, ALS correction struggled to differentiate between groups under specific conditions, while lower-order polynomials distorted the original shape of spectra. These findings highlight the importance of selecting appropriate fluorescence background removal methods in predicting preterm labor via analyzing cervical tissue by Raman spectroscopy.