The dynamics of Turkiye's export performance: A comprehensive analysis using constant market share method
Türkiye'nin ihracat performansının dinamikleri: Sabit pazar payı yöntemi ile kapsamlı bir analiz
- Tez No: 886536
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE GÖNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, 2003'ten 2019'a kadar Türkiye'nin ihracat pazarlarındaki pazar payı değişikliklerini incelemektedir. Sabit pazar payı (CMS) analizi kullanılan çalışmada, Türkiye'nin pazar payındaki değişiklikler iki ayrı bileşene ayrılarak incelendi: pazarla ilgili etkiler ve emtia ile ilgili etkiler. Söz konusu çalışma dönemi iki ayrı alt gruba ayrılmıştır: 2003-2013 ve 2014-2019. İhracat performansına göre sıralanan ilk 10 ihracat pazarına odaklanılarak, Türkiye'nin ana ticaret ortaklarıyla uluslararası ticareti, SITC Rev.3 tek haneli ve iki haneli verileri kullanılarak analiz yapılmıştır. Tek haneli mal sınıflandırması 10 farklı emtia kategorisini kapsamaktadır. İki haneli mal sınıflandırması ise 65 farklı emtia kategorisini kapsamakla daha detaylı bir analize imkan sağlamaktadır. Pazar payı etkisi, emtia kompozisyonu etkisi ve emtia adaptasyon etkisi gibi CMS analiz bileşenleri değerlendirildiğinde elde edilen bulgular, Türkiye'nin ihracat performansındaki artışın ilk dönemde pozitif pazar payı etkisine bağlandığını göstermektedir. Ayrıca, emtia kompozisyonu etkisi her iki dönemde de olumlu rol oynarken, emtia adaptasyon etkisi özellikle ilk dönemde ihracat performansının artmasına katkıda bulunmuştur. İlk dönemde, Irak, pazar payı etkisi açısından Türkiye'nin ihracat performansına en önemli katkıyı sağlayan ülke olarak öne çıkmış ve onu İsrail ve Birleşik Krallık takip etmiştir. Ancak, ikinci dönemde, Irak'ın pazar payı etkisi yoluyla ihracat performansına katkısı azalmış ve incelenen ülkeler arasında en düşük seviyeye gerilemiştir. Buna rağmen, Irak, ikinci dönemde emtia kompozisyonu etkisi yoluyla yine ihracat performansına en fazla katkı sağlayan ülke olmuş ve ardından Fransa ve İtalya gelmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the changes in Turkiye's market share in its export markets from 2003 to 2019. Using a constant market share (CMS) analysis, this study dissects the variations in Turkiye's market share into two distinct components: marketrelated effects and commodity-related effects. The study period has been segmented into two distinct sub-groups: 2003-2013 and 2014-2019. Turkiye's international trade with its primary trading partners, focusing on the top 10 export markets ranked by export performance, is analyzed using SITC Rev.3 1-digit and 2-digit data. The 1-digit commodity group encompasses 10 items, while the 2-digit commodity group contains a more detailed categorization of 65 items, allowing for a comprehensive analysis of export dynamics. Upon evaluating the CMS analysis components, including market share effect, commodity composition effect, and commodity adaptation effect, the findings indicate that the rise in Turkiye's export performance was attributed to a positive market share effect in the first period. Additionally, the commodity composition effect has a positive role in both periods, whereas the commodity adaptation effect contributed to the increase in export performance specifically during the first period. In the first period, Iraq emerged as the most significant contributor to Turkiye's export performance in terms of the market share effect, with Israel and the United Kingdom following. However, in the second period, Iraq's contribution to export performance through the market share effect declined, becoming the least among the examined countries. Despite this, Iraq once again led in export performance contribution during the second period through the commodity composition effect, followed by France and Italy.