Türkiye'nin Avrupa Birliği taze domates pazarında rekabet gücünün analizi
Analysis of Türkiye's competitiveness in the European fresh tomato market
- Tez No: 957717
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) taze domates pazarındaki rekabet gücünü analiz etmektedir. Çalışma, Türkiye'nin domates üretim kapasitesi, ihracat yapısı ve AB ile ticari ilişkilerini bütüncül bir bakış açısıyla analiz etmektedir. Rekabet gücü; fiyat, kalite, verimlilik, lojistik altyapı ve AB standartlarına uyum gibi çok boyutlu değişkenler çerçevesinde incelenmiştir. Analizlerde Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlük (RCA) endeksi ile birlikte sektör raporları ve ticaret istatistiklerinden yararlanılmıştır. Bulgular, Türkiye'nin taze domates üretiminde güçlü bir konumda olduğunu, ancak AB pazarında Fas ve İspanya gibi rakipler karşısında istikrarlı bir rekabet avantajı sağlayamadığını ortaya koymuştur. İhracat performansındaki sınırlılıkların temel nedenleri arasında kalite standardizasyonu eksiklikleri, lojistik sorunlar ve AB'nin gıda güvenliği düzenlemelerine uyumda yaşanan güçlükler öne çıkmaktadır. Sonuç olarak, Türkiye'nin taze domates ihracatında sürdürülebilir rekabet avantajı elde edebilmesi için, üretimden ihracata uzanan süreçlerde kalite odaklı bir dönüşüm gerçekleştirmesi, lojistik zincirlerini güçlendirmesi ve AB pazar dinamiklerine uygun ticaret stratejileri geliştirmesi gerekmektedir. Çalışma, Türkiye'nin mevcut üretim potansiyelinin, hedef pazar analizine dayalı politikalarla desteklenmesi halinde, AB pazarında rekabet gücünü artırabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyse Türkiye competitiveness in the European Union fresh tomato market. This study, adopts a comprehensive perspective to examine Türkiye's tomato production capacity, export structure, trade relations with the EU. Competitiveness is assessed through multidimensional variables such as price, quality, productivity, logistics infrastructure and compliance with EU standarts. The analysis utilizes the Revealed Comparative Advantage (RCA) index along with sectoral reports and trade statistics. Findings reveal that altough Türkiye holds a strong position in fresh tomato production, it fails to maintain a stable competitive advantage in the EU market, particularly against competitors such as Morocco and Spain.Key limitations in export performance include lack of quality standardization, logistics challanges, and difficulties in complying with the EU,s food safety regulations. Consequently, in order to achieve a sustainable competitive edge in fresh tomato exports, Türkiye must implement a quality-oriented transformation across the production-to-export chain, strengthen its logistics networks, and develop trade strategies aligned with EU market dynamics. The thesis concludes that if Türkiye's current production potential is supported by target market-oriented policies, it competitiveness in the EU market can be significantly enhanced.