Tekstil sektörünün 2000-2021 yılları arasında uluslararası ticarete katkıları: Tekstil, iplik ve giyim ürünleri özelinde Türkiye analizi
The contributions of the textile sector to international trade from 2000 to 2021: An analysis of Turkey's textile, yarn and clothing products
  1. Tez No: 908977
  2. Yazar: ABDULLAH ALİ YERİNDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, İşletme, Economics, Textile and Textile Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, 2000-2022 yılları arasında Türkiye'nin tekstil ve giyim sektörünün uluslararası ticarete katkılarını derinlemesine incelemektedir. Araştırma, Türkiye'nin tekstil sektöründeki ihracat ve ithalat performansını, bölgesel bazda detaylı bir şekilde analiz etmektedir. Çalışmada, Türkiye'nin dünya genelindeki tekstil ve giyim ürünleri ihracatı ile bölgesel payları, uluslararası ticaretin sektörel etkileri ve bu etkilerin yıllar içindeki değişimi değerlendirilmektedir. 2000-2022 dönemi boyunca, Türkiye'nin tekstil ve giyim ürünleri ihracatındaki büyüme oranları, çeşitli bölgelerdeki ticaret dinamiklerini yansıtmaktadır. Avrupa ve Orta Asya bölgeleri Türkiye'nin en büyük pazarları olurken, Doğu Asya ve Pasifik bölgeleri de önemli bir büyüme gösterdi. Latin Amerika ve Karayipler ile Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgelerinde de artışlar gözlemlenmiştir. Güney Asya ve Sahra Altı Afrika bölgelerinde ise ticaret hacmi değişkenlik göstermiştir. Bu analiz, Türkiye'nin global tekstil piyasasındaki yerini ve rekabet gücünü ortaya koymaktadır. Ayrıca, bölgesel ticaret akışlarının sektörel etkileri ve Türkiye'nin stratejik öncelikleri hakkında önemli bilgiler sunmaktadır. Sonuçlar, Türkiye'nin tekstil sektöründeki uluslararası stratejilerinin ve politikalarının değerlendirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study provides a comprehensive analysis of Turkey's contributions to international trade in the textiles and clothing sector from 2000 to 2022. The research meticulously examines Turkey's export and import performance in the textile sector, with a detailed regional analysis. It assesses Turkey's textile and clothing product exports and their regional shares, the sectoral impacts of international trade, and the changes in these effects over the years. Throughout the 2000-2022 period, growth rates in Turkey's textile and clothing product exports reflect trade dynamics in various regions. Europe and Central Asia have been Turkey's largest markets, while East Asia and the Pacific have also shown significant growth. Increases have been observed in Latin America and the Caribbean as well as the Middle East and North Africa regions. Trade volumes in South Asia and Sub-Saharan Africa have varied. This analysis highlights Turkey's position and competitive strength in the global textile market. It also provides valuable insights into the regional trade flows' sectoral impacts and Turkey's strategic priorities. The findings aim to contribute to the evaluation of Turkey's international strategies and policies in the textile sector.