İsviçre'de yaşayan Türk çocuklarının Türkçe eğitimi sürecinde karşılaşılan sorunlara ilişkin öğretmen görüşleri
Teachers' opinions on the problems encountered in the process of Turkish education of Turkish children living in Switzerland
  1. Tez No: 886554
  2. Yazar: YASEMİN AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEVDET ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçenin Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmada, İsviçre'de yaşayan Türk çocuklarına Türkçe eğitimi sürecince karşılaşılan sorunların neler olduğuna ilişkin öğretmen görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evren ve örneklemini İsviçre Zürich'te yer alan Bern Eğitim Müşavirliği kurumunda görev alan 7 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; öğretmenlerin Türkçe öğretiminde derse katılımda yetersizlikler, materyal yetersizliği, ders saatlerinin yetersiz olması, Türk kültüründen uzaklaşmalarından dolayı Türkçe'nin kullanımından kaynaklı sorunlar gibi zorluklar ve sorunlar ile karşılaştıkları ve bu sorunlara ilişkin eğitsel oyunlara yer verme, dersi daha eğlenceli hale getirmek, kültür ögelerini drama yöntemiyle işleme, materyalleri daha etkin bir şekilde kullanma gibi yöntem ve teknikler kullandıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to examine the opinions of teachers about the problems encountered in the process of teaching Turkish to Turkish children living in Switzerland. The population and sample of the research consists of 7 teachers working at the Bern Educational Consultancy institution in Zurich, Switzerland. A semi-structured interview form was applied within the scope of the research. Content analysis method was used to analyze the data obtained. As a result of the research; Teachers face difficulties and problems in teaching Turkish, such as inadequacy in class participation, inadequacy of materials, insufficient lesson hours, problems arising from the use of Turkish due to their alienation from Turkish culture, and they include educational games related to these problems, making the lesson more entertaining, using cultural elements with the drama method. It was concluded that they used methods and techniques such as processing and using materials more effectively.