Türkçe ve Türk kültürü dersi'nde görev temelli etkinliklerin İsviçre'de yaşayan Türk çocuklarının akademik başarı ve motivasyonlarına etkisi
The effect of task based activities on academic achievements and motivations of Turkish language and culture lesson students in Switzerland
- Tez No: 501997
- Danışmanlar: PROF. DR. ASIM ARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Amaç: Bu araştırmanın temel amacı; Türkçe ve Türk Kültürü Dersi Öğretim Programı, Zürih Anadil Dersi Çerçeve Programı ve Avrupa Diller için Ortak Çerçeve Metni kazanımları dikkate alınarak hazırlanmış görev temelli etkinliklerin Türkçe ve Türk Kültürü Dersi'ndeki etkililiğinin araştırılmasıdır. Yöntem: Araştırmada gömülü karma desen kapsamında gömülü deneysel desen uygulanmıştır. Etkinliklerin hazırlanması sürecinde ilk olarak öğretim programları incelenmiş ve haftalık kazanımlar belirlenmiştir. Sonrasında veli ve öğretmenlerle görüşülerek etkinlik havuzu oluşturulmuştur. Etkinlikler uygulanmadan önce hem deney hem de kontrol gruplarına hazırlanan başarı testi uygulanmıştır. Etkinlikler 11 hafta boyunca deney grubuna uygulanmış ayrıca kontrol grubuna da klasik yöntemle aynı kazanımlar verilmeye çalışılmıştır. Uygulama sonrasında izleme soruları öğrenci velileri ve öğrencilere yöneltilmiş, böylece, uygulama süreci ile ilgili görüşler öğrenilmiştir. Bulgular: Uygulama sonucunda Türkçe ve Türk Kültürü Dersi Öğretim Programı'nın 1-3. sınıf düzeyi, Zürih Anadili Dersi Çerçeve Planı ve Avrupa Diller İçin Ortak Çerçeve Metni A1 seviyesi kazanımlarının ortak noktalarının olduğu; hazırlanan görev temelli etkinlikler ile bu kazanımların, Zürih Anadili Dersi Çerçeve Planı'nın öngördüğü konu başlıklarında ve Avrupa Diller İçin Ortak Çerçeve Metni A1 seviyesinde birlikte öğretilebileceği bulunmuştur. Çalışma öncesinde ve sonrasında öğrencilere uygulanan Başarı Testi sonuçlarına göre deney grubu lehine anlamlı bir farklılık ortaya çıkmıştır. Araştırma sonunda veli ve öğrencilere yöneltilen izleme sorularında her iki grupta da ilgi ve motivasyon durumlarının benzer olduğu ve hazırlanan etkinliklerin kazanımlarının çocukların normal okul hayatında bir karşılığı olmadığı bulgularına ulaşılmıştır Sonuç ve Öneriler: Araştırmanın bulgularına göre, İsviçre'de verilen Türkçe ve Türk Kültürü Dersi'nin hem İsviçre makamlarının beklentilerini karşılayacak hem de genel kabul gören Avrupa Diller İçin Ortak Çerçeve Metni'ne göre uygulanabileceği; Bu dersin görev temelli etkinlikler yoluyla verilmesinin öğrenci başarısında etkili olduğu; ancak hazırlanan bu etkinliklerin öğrencilerin ilgi ve motivasyonlarında farkedilir bir gelişmeye yol açmadığı sonuçlarına varılmıştır. Araştırma sonucunda, uygulayıcılara, Türkçe ve Türk Kültürü Dersi Öğretim Programı'nın bu dersin verildiği ülkelerdeki programlar da dikkate alınarak, öğrencilerin aktif olarak görev alacağı şekilde ve Avrupa Diller İçin Ortak Çerçeve Metni'ne göre seviyelendirilmiş şekilde planlanması ve uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose:The main purpose of this study was to evaluate the efficiency of task based activities in Turkish Language and Culture Lesson. The activities were prepared according to Turkish Language and Culture Lesson Curriculum, Framework for Teaching Mother Tongue in Canton Zurich and Common European Framework of Reference for Languages. Method: Embedded Experimental Design was applied in this study. To prepare the activities, curriculums and frameworks were inspected and weekly achievements were defined. As a second step, semi- constructed interviews were made with teachers and parents to prepare task based activities. Before applying the activities, A test were given both control and experiment students. The activities were applied to the experiment group during 11 weeks, While control group is taught with classical method. Same achievements were thought to the both group of students. After the experiment period, follow-up questions were asked to the students and parents in order to learn their thoughts about experiment process. Results: As a result of the experiment, it was found that 1-3 grade achievements of Turkish Language and Culture Curriculum, Framework for Teaching Mother Tongue in Canton Zurich and A1 level of Common European Framework of Reference for Languages have common achievement criterias. Prepared task based activities can be used to teach these achievements with the subjects in the Framework of Teaching Mother Tongue in Canton Zurich and with the A1 level of CEFR. According to test which were applied to the students both in the beginning and in the end of the experiment, Both groups reached the achievement criterias, but the learning is more meaningful in favour of experiment group. After the experiment process, it was found out that both experiment and control groups have similar interest and motivation against the procedures. Also, the activities were not useful in students normal school life. Conclusion and Suggestions: According to the findings of the research, The Turkish Language and Culture Lesson in Switzerland can be made in accordance with Swiss authorities anticipations. Also, the lesson can be designed according to CEFR. Task based activities are more effective in teaching academic subjects in this lesson but these activities don't have similar effect on student interest and motivation. As a result of this study it is suggested to the policy makers, to consider the curriculums of the countries in which this lesson is taught and to plan and prepare the lesson according to CEFR and Task based education principles.