Ortadoğu'da siyasal ve ekonomik kurumların ekonomik büyüme üzerine etkileri: Mısır örneği
The effects of economic and political institutions on economic growth in the Middle East: The case of Egypt
  1. Tez No: 886561
  2. Yazar: CAHİT ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT BİLEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Ortadoğu Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışma, ekonomik ve siyasal kurumların ekonomik büyüme üzerindeki etkilerini Mısır örneği üzerinden incelemektedir. Araştırma ayrıca, 2002-2022 yılları arasındaki verileri kullanarak, Mısır'ın da dahil olduğu alt orta gelir grubundaki 14 ülkenin ekonomik performansını değerlendirmektedir. Çalışmada, Acemoğlu ve Robinson'un geliştirdiği kapsayıcı ve sömürücü kurumlar kavramından hareketle, Mısır'ın kurumsal yapısının ekonomik büyüme üzerindeki etkileri detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Kapsayıcı kurumlar, toplumun geniş kesimlerinin ekonomik ve siyasi süreçlere katılımını teşvik ederken, sömürücü kurumlar belirli bir elit grubun çıkarlarını koruyarak geniş halk kesimlerini dışlamaktadır. Mısır örneğinde, sömürücü kurumların sürdürülebilir büyümeyi engelleyip ekonomik eşitsizlikleri artırdığı tespit edilmiştir. Nicel bölümde, Siyasi İstikrar ve Şiddet/Terörizm Yokluğu ile İfade Özgürlüğü ve Hesap Verebilirlik göstergelerinin kişi başına GSYH büyüme oranı üzerinde anlamlı ve pozitif etkileri olduğu görülmüş, siyasal kurumların büyüme üzerinde ekonomik kurumlardan daha etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Tezde elde edilen bulgular, Kurumsal İktisat teorisinin pratik uygulamaları açısından önemli çıkarımlar sunmakta ve Mısır'ın ekonomik kalkınma sürecine yönelik politika önerileri içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyses the effects of economic and political institutions on economic growth through the case of Egypt. The study also evaluates the economic performance of 14 lower middle-income countries, including Egypt, using data from 2002 to 2022. Based on the concept of inclusive and extractive institutions developed by Acemoğlu and Robinson, the study analyses the effects of Egypt's institutional structure on economic growth in detail. While inclusive institutions encourage the participation of broad segments of society in economic and political processes, extractive institutions exclude large segments of the population by protecting the interests of a certain elite group. In the case of Egypt, it has been found that extractive institutions hinder sustainable growth and increase economic inequalities. In the quantitative section, Political Stability and Absence of Violence/Terrorism, and Voice and Accountability indicators have significant and positive effects on the GDP per capita growth rate. It is concluded that political institutions are more effective than economic institutions on growth. The findings of the thesis have important implications for the practical application of Institutional Economics theory and provide policy recommendations for Egypt's economic development process.