Anaokuluna devam eden 6 yaş grubundaki çocukların alıcı dil gelişim düzeylerine müzik eğitiminin etkisinin incelenmesi
Effects of music education on the receptive language development of 6 years old children in preschool
- Tez No: 88658
- Danışmanlar: PROF. DR. MEZİYET ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Home Economics, Child Health and Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Denk, D., Anaokuluna devam eden 6 yaş grubundaki çocukların alıcı dil gelişim düzeylerine müzik eğitiminin etkisinin incelenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Programı Bilim Uzmanlığı Tezi, Ankara, 2000. Anaokuluna devam eden 6 yaş grubundaki çocukların alıcı dil gelişim düzeylerine müzik eğitiminin etkisi incelendi. Araştırma örneklemi Hacettepe Üniversitesi Gülveren Anaokulu'na devam eden, 6 yaş çocuklannca oluşturuldu. Örneklemdeki toplam çocuk sayısı 40 olarak saptandı. Ömeklem grubundaki cinsiyet dağılım oranı 20 kız 20 erkek olarak belirlendi. Bu çocukların 10'u kız, 10'u erkek olmak üzere, 20 çocuk deney grubunu ve 10'u kız, 10'u erkek olmak üzere, 20 çocuk kontrol grubunu oluşturdu. Veri toplama aracı olarak Peabody Resim-Kelime Testi kullanıldı. Toplanan verilerin istatistiksel analizinde; İki Ortalama Arası Farkın Önemlilik Testi, İki Eş Arasındaki Farkın Önemlilik Testi, Wilcoxon Eşleştirilmiş İki Örnek Testi, Mann Whitney U Testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Denk, D., Effects of music education on the receptive language development of 6 years old children in preschool, Hacettepe University Health Sciences Institute MhD Thesis İn Child Development and Education Ankara, 2000. This study was investigated effects of music education on the receptive language development of 6 years old children in preschool. The sample of the study was consisted of 6 years old Gülveren Preschool children of Hacettepe University. The total number of children in the sample was 40. The gender distrubition in the sample group was specified as followed: 20 girls and 20 boys, comprising a test group of 20 children (10 girls + 10 boys), with an equal number of girls and boys comprising the control group. Peabody Picture Vocabulary Test was used for this research.