Proje yaklaşımına dayalı eğitimin altı yaş çocuklarının gelişim alanlarına etkisinin incelenmesi
A study on the effects of project approach education on the developmental areas of six-year old children
  1. Tez No: 258593
  2. Yazar: MÜDRİYE YILDIZ BIÇAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN GÜRSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırma, bağımsız anaokuluna devam eden altı yaş grubu çocukların motor gelişim, dil gelişimi, bilişsel gelişim, günlük yaşam becerileri, sosyal/duygusal gelişim alanlarının belirlenmesi ve proje yaklaşımına dayalı eğitim alan ve almayan çocukların bu gelişim alanlarında farklılık olup olmadığının saptanması amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın evrenini, 2008-2009 eğitim-öğretim yılında Ankara il merkezinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bağımsız anaokullarının altı yaş çocukları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi, Ankara il merkezinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Sevgi Anaokulu'ndan 19 ve Sardunya Anaokulu'ndan 19 çocuk olmak üzere toplam 38 çocuktan oluşturmuştur. Araştırmada, proje yaklaşımına dayalı eğitim programının çocukların gelişimlerine olan etkisini belirlemek amacıyla ön test, son test ve kalıcılık testi kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmada, çocuk ve ailesi hakkında bazı bilgileri elde etmek amacıyla ?Genel Bilgi Formu? çocukların gelişimlerini ön test-son test ve kalıcılık testi olarak değerlendirmek amacıyla ise ?Brigance Erken Gelişim Envanteri II? kullanılmıştır. Deney grubuna Proje Yaklaşımına Dayalı Eğitim Programı uygulanmıştır. Proje Yaklaşımına Dayalı Eğitim Programı altı hafta üç gün (33 gün), günde yaklaşık 3 saat olmak üzere toplam 99 saat uygulanmıştır. Deney grubundaki çocuklara eğitim programı uygulanırken, farklı okuldan seçilen kontrol grubundaki çocuklar kendi eğitim programlarına devam etmişlerdir.Araştırma sonucunda, deney ve kontrol grubundaki çocukların Brigance Erken Gelişim Envanteri II'nin Motor Beceriler, Alıcı ve İfade Edici Dil Gelişimi, Akademik/Bilişsel Gelişim, Günlük Yaşam Becerileri ve Sosyal/Duygusal Gelişim alt testleri ve Brigance Erken Gelişim Envanteri II toplam ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir farklılık olduğu bulunmuştur. Deney ve kontrol grubu çocukların Brigance Erken Gelişim Envanteri II'nin Motor Beceriler, Alıcı ve İfade Edici Dil Gelişimi, Akademik/Bilişsel Gelişim, Günlük Yaşam Becerileri ve Sosyal/Duygusal Gelişim alt testlerine ve Brigance Erken Gelişim Envanteri II toplamına ait test sonuçlarının grup x ölçüm ortak etkisinin anlamlı olduğu belirlenmiştir. Deney grubundaki çocukların Brigance Erken Gelişim Envanteri II'nin Motor Beceriler Alıcı ve İfade Edici Dil Gelişimi, Akademik/Bilişsel Gelişim, Günlük Yaşam Becerileri alt testleri ve Brigance Erken Gelişim Envanteri II toplam son test ve kalıcılık testi puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı saptanmıştır.. Deney ve kontrol grubundaki kız ve erkek çocukların Brigance Erken Gelişim Envanteri II'nin Motor Beceriler Alıcı ve İfade Edici Dil Gelişimi, Akademik/Bilişsel Gelişim, Günlük Yaşam Becerileri alt testleri ve Brigance Erken Gelişim Envanteri II toplam puanına ait erişi puanları arasındaki farkın anlamlı olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the motor, linguistic and cognitive development, daily life skills, and social/emotional developmental areas of 6-year-old children attending independent kindergartens and observe whether a difference exists between the developmental areas of children who did and did not undergo project based training.The population of the study included the 6-year-olds who were attending the independent kindergartens affiliated to the Ministry of Education during the 2008-2009 academc year in Ankara city center. The sample of the study comprised a total of 38 children, 19 from Sevgi and 19 from Sardunya kindergartens, both located in Ankara and affiliated to the Ministry of Education. This is an experimental study which used the pre-, post- and retention test control gorup experimental design to determine the effects of project based training on children?s development. General information about the participating children and their families were gathered by using a ?General Information Form?, and children?s development was assessed with pre-, post- and retention tests by using the ?Brigance Early Development Inventory II?. A total of 99 PBL hours was taught 3 times weekly for 6 weeks (33 days), approximately 3 hours per day. The experimental group received Project Based Training Program 3 days weekly for 6 weeks (half a day each time). While experimental children were undergoing project based training, control children from a different school continued their own regular training.The results revealed a meaningful difference between the experimental and control children?s Brigance Early Development Inventory II pre- and post-test scores in the Motor Skills, Receptive and Productive Language Development, Academic/Cognitive Development, Daily Life Skills and Social/Emotional Development subtests, as well as the Brigance Early Development Inventory II total scores. The group x measurement common effect of experimental and control children?s Brigance Early Development Inventory II results in Motor Skills, Receptive and Productive Language Development, Academic/Cognitive Development, Daily Life Skills and Social/Emotional Development, as well as Brigance Early Development Inventory II total test results were found to be meaningful. No meaningful difference was observed between experimental children?s post-test and retention test mean scores on Brigance Early Development Inventory II subtests of Motor Skills, Receptive and Productive Language Development, Academic/Cognitive Development, Daily Life Skills, and Brigance Early Development Inventory II total scores. Similarly, the difference between the achievement scores of girls and boys in experimental and control groups obtained in Brigance Early Development Inventory II subtests of Motor Skills, Receptive and Productive Language Development, Academic/Cognitive Development, Daily Life Skills, and Brigance Early Development Inventory II total scores .