Enerji piyasasında sosyal tarife yaklaşımı: Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği ve Türkiye
Social tariff approach in the energy market: Energy Regulators Regional Association and Türkiye
- Tez No: 886637
- Danışmanlar: PROF. DR. CEREN ERDİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Savunma Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
21. yüzyılın ilk çeyreğinde dünya nüfusunun kayda değer bir kısmı halen enerji yoksulluğu ve temiz pişirme olanaklarına erişim sorunlarıyla mücadele etmektedir. Buradan hareketle, bu çalışmada, Birleşmiş Milletlerin sürdürülebilir kalkınma hedeflerinden biri olan“herkes için uygun fiyatlı, güvenilir, sürdürülebilir ve modern enerjiye erişimin sağlanması”ilkesi temel alınarak, enerjiye erişim, enerji yoksulluğu, kırılgan tüketici, sosyal tarife kavramları tanımlanmıştır. Türkiye'den Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) da 34 üyesi arasında yer aldığı Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliğinin (ERRA) kırılgan tüketicilere yönelik uygulamalarına yer verilmiştir. Türkiye'de belli kriterlere göre elektrik tüketimi desteği, kömür yardımı, şehit aileleri ve muharip malul gazilere indirimli tarife şeklinde finansal yardımlar; tüketicinin korunması ve eğitilmesi şeklinde yapılan finansal olmayan yardımlar örneklendirilmiştir. GZFT (SWOT) analizini ve kısmen PESTLE analizini de içerecek şekilde yapılan vaka analizi çalışmasıyla konu farklı boyutlarıyla değerlendirilmiş, Türkiye için nasıl bir sürdürülebilir sosyal tarifenin uygulanabileceği konusu çalışılmıştır. Türkiye'de enerji yoksulluğu tanımının yapılması gerektiği belirtilmiştir. Enerji yoksullarına yapılan finansal yardımların, mümkün olan en kısa sürede kişilerin bu durumdan kurtulmasını hedeflemesi gerektiği ve bu yardımların sürdürülebilir çözümlere evrilmesinin gerekliliği vurgulanmıştır. Kamu kurumlarının nakdi desteklerle sorunu girift bir hale getirmek yerine daha kalıcı çözümler sunmaları gerektiği ifade edilmiştir. Bu kapsamda, bu çalışmanın amacı, incelenen ülkelerin örnek kırılgan tüketici ve sosyal tarife uygulamalarını kıyaslayarak Türkiye için örnek bir sosyal tarife sunulması ve Türkiye'de enerji yoksulluğu sorununun çözümüne yönelik önerilere yer vermektir.
Özet (Çeviri)
In the first quarter of the 21st century, a significant part of the world's population is still struggling with energy poverty and access to clean cooking facilities. Hence, in this study, the concepts of access to energy, energy poverty, vulnerable customers, and social tariffs are defined, based on the principle of“ensure access to affordable, reliable, sustainable and modern energy for all”, one of the sustainable development goals of the United Nations. The practices for vulnerable customers of the Regional Association of Energy Regulators (ERRA), which the Energy Market Regulatory Authority (EMRA) from Türkiye is among its 34 members, are included. In Türkiye, according to specific criteria, financial aid in the form of electricity consumption support, coal aid, discounted tariffs to the families of martyrs and war veterans; and non-financial aid in the form of customer protection and education are exemplified. The subject has been evaluated in different dimensions with the case study, which includes SWOT analysis and partly PESTLE analysis, and the issue of how a sustainable social tariff can be applied to Türkiye has been studied. It has been stated that a definition of energy poverty in Türkiye should be made. It has been emphasized that financial aid to the energy poverty people should aim to get rid of this situation as soon as possible and that these aids should evolve into sustainable solutions. It has been stated that public institutions should offer more permanent solutions instead of complicating the problem with cash support. In this context, this study aims to present an exemplary social tariff for Türkiye by comparing the sample vulnerable customer and social tariff practices of the countries examined and to include suggestions for the solution of the energy poverty problem in Türkiye.