Eliptik kısmi diferansiyel denklemin sonlu fark şeması metodu ile çözümü
Solution of the elliptical partial differential equation using thefinite difference scheme method
  1. Tez No: 886697
  2. Yazar: ECRİN POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT MODANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada eliptik kısmi diferansiyel denklemin başlangıç-sınır değer koşullarına bağlı yaklaşık çözümü Sonlu fark şeması metodu ile incelendi. Bu eliptik kısmi diferansiyel denklemin yaklaşık çözümü için sonlu fark şemaları kuruldu. Bu fark şemalarının kararlılığı gösterildi. Verilen tekniğin geçerliliğini ve uygulanabilirliğini test etmek için örnek problemler verilmiştir. Tam ve yaklaşık çözümler karşılaştırılarak hata analizi yapıldı. Matlab programı yardımıyla tam ve yaklaşık çözümler için grafikler elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the approximate solution of the elliptic partial differential equation based on initialboundary value conditions was examined by the finite difference scheme method. Finite difference schemes were established for the approximate solution of this elliptic partial differential equation. The stability of these difference schemes has been demonstrated. Sample problems are given to test the validity and applicability of the given technique. Error analysis was performed by comparing exact and approximate solutions. Graphs for exact and approximate solutions were obtained with the help of Matlab program.