Postmodern film adaptations of dramatic works of William Shakespeare
William Shakespeare'in dramatik eserlerinin postmodern film uyarlamaları
- Tez No: 886747
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ADNAN BARIŞ AĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Edebi eserler ve filmler, aynı hikayeyi paylaşmalarına rağmen farklı anlatım özelliklerine sahiptir. Edebi eserler hikayeyi aktarmak için anlatı formunu kullanırken, filmler anlatıyı ortaya çıkarmak için işitsel ve görsel unsurlardan yararlanır. Bu süreci incelemek için, uyarlama tekniği akademik disiplinindeki çok sayıda akademisyen dikkatlerini sinema uyarlaması teorisine ve eleştirisine odaklamıştır. Bu tez, adaptasyon kuramı çerçevesinden kaynak metin ile uyarlamayı karşılaştırarak uyarlama kavramını analiz etmek için William Shakespeare'in Kuru Gürültü ve Macbeth film uyarlamalarının karşılaştırmalı bir analizini yapmaktadır. Uyarlama teorisi, film uyarlamasının gizli motivasyonlarını ayırt etmede avantajlı olduğunu kanıtlamaktadır. Bu çalışmadaki analiz sonuçları, farklı türlerdeki sinema uyarlamalarının önemli olduğunu göstermektedir. Oyunlar, orijinal eserin aslına sadık kalınarak yeniden üretilmesiyle birbirini izleyen kuşakların ilgisini çekmiş ve bu da eserlerin kalıcı küresel önemine katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Literary works and films possess distinct features, despite sharing identical storylines. Literary works employ the narrative form to convey the story, whereas films utilise aural and visual elements to expose the narrative .To study this process , aumerous scholars in the academic discipline of adaptation have focused their attention on the theory of cinema adaptation and its critical critique. This thesis conducts a comparative analysis of the film adaptations of Much Ado About Nothing and Macbeth by William Shakespeare, to analyze the concept of adaptation by contrasting the source text with the adaptation through the lens of adaptation theory. Adaptation theory proves to be advantageous in discerning the film adaptation's latent motivations. The results of the analysis indicate that diverse types of screen adaptations are of significant importance. The plays have attracted successive generations of audiences by faithfully reproducing the original work, which has contributed to its enduring global significance