The impact of organizational culture on organizational performance though trust: A study in the Arab real estatecompanies in Istanbul
İstanbul'daki Arap gayrimenkul şirketlerinde güven üzerinden organizasyonel kültürün organizasyonel performansa etkisi: Bir çalışma
- Tez No: 886758
- Danışmanlar: Prof. Dr. UĞUR YOZGAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Organizasyon faktörleri arasında çalışan performansının en güçlü öngörücülerinden biri organizasyonel kültürdür. Bu çalışma, Hofstede (1980) tarafından tanımlanan ulusal kültürel boyutların (Güç Mesafesi, Bireycilik, Toplulukçuluk, Feminenlik, Maskülenlik ve Belirsizlikten Kaçınma) organizasyonel performans üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Organizasyonel güven, organizasyonel kültür ve performans arasındaki potansiyel aracı etki olarak incelenmektedir. Nicel yöntem kullanılarak, İstanbul'daki Arap gayrimenkul ajanslarında çalışan 403 işçi-yöneticiye dağıtılan bir anketle veri toplandı. Regresyon analizi sonuçları, Hofstede'nin ulusal kültürel boyutlarının, bir araya getirildiklerinde, organizasyonel performansla pozitif bir ilişkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca, performans üzerindeki dolaylı etkilerini organizasyonel güven aracılığıyla göstermektedir.
Özet (Çeviri)
One of the strongest predictors of employee performance among organizational factors is organizational culture. This study investigates the effects of the national cultural dimensions identified by Hofstede (1980) (Power Distance, Individualism, Collectivism, Femininity, Masculinity and Uncertainty Avoidance) on organizational performance. Organizational trust is examined as the potential mediating effect between organizational culture and performance. Using a quantitative method, data were collected utilizing a survey distributed to 403 employees-managers working in Arabic real estate agencies in Istanbul. Regression analysis results indicates that Hofstede's national cultural dimensions, combined together, are positively related to organizational performance. Showing as well as their indirect effect on performance through organizational trust.