Lider-üye etkileşiminin belirlenmesi: Üniversite çalışanları üzerine bir çalışma
Determining leader-members interaction: A study on university employees
  1. Tez No: 896232
  2. Yazar: UĞUR ÖNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite çalışanlarının algıladığı lider-üye etkileşimini ölçmek ve bu etkileşimin demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemektir. Araştırmanın örneklemi, Mersin ilinde bulunan devlet ve vakıf üniversitelerinde çalışan toplam 410 kişiden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak, demografik ve mesleki özellikleri belirlemek için kişisel bilgi formu ve lider-üye etkileşimini değerlendiren“Çok Boyutlu Lider-Üye Etkileşimi 12”(LMX-MDX-12) ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi, istatistiksel paket programlama ile yapılmıştır. Araştırmanın hipotezleri, lider-üye etkileşiminin demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma bulguları, üniversite çalışanlarının lider-üye etkileşimi konusundaki algılarının genel olarak olumlu olduğunu göstermektedir. Lider-üye etkileşimi genel puan ortalaması yüksek bir düzeyde saptanmıştır. Etki, bağlılık, katkı ve profesyonel saygı boyutlarında da benzer şekilde yüksek puanlar elde edilmiştir. Bu sonuçlar, çalışanların liderleriyle olan ilişkilerinde genel olarak olumlu bir deneyim yaşadığını ve bu etkileşimin yüksek düzeyde olduğunu göstermektedir. Literatürdeki diğer çalışmalar da bu sonuçları desteklemektedir. Sonuç olarak, bu araştırma, üniversite çalışanlarının lider-üye etkileşimi konusundaki algılarının genel olarak olumlu olduğunu ve bu etkileşimin çalışanların motivasyonu, iş memnuniyeti ve örgütsel bağlılık üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Liderlerin destekleyici, güvenilir ve takdir edici olmaları, çalışanların iş yerinde kendilerini değerli hissetmelerini sağlamakta ve bu da örgütsel başarıya katkıda bulunmaktadır. Bu nedenle, örgütlerin liderlik stratejilerini gözden geçirmeleri ve lider-üye etkileşimini güçlendirecek politikalar geliştirmeleri önemlidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to measure the leader-member interaction perceived by university employees and to determine whether this interaction varies according to demographic characteristics. The sample of the research consists of a total of 410 people working at state and foundation universities in Mersin province. As data collection tools, a personal information form to determine demographic and professional characteristics and the“Multidimensional Leader-Member Interaction 12”(LMX-MDX-12) scale, which evaluates leader-member interaction, were used. The analysis of the data was done by statistical package programming. The hypotheses of the research aim to examine whether leader-member interaction differs according to demographic variables. Research findings show that university employees' perceptions of leader-member interaction are generally positive. Leader-member interaction was found to be at a high level with the overall mean score of 3.649±0.542. Similarly high scores were obtained in the impact, commitment, contribution and professional respect dimensions. These results show that employees generally have a positive experience in their relationships with their leaders and that this interaction is at a high level. Other studies in the literature also support these results. In conclusion, this research shows that university employees' perceptions of leader-member interaction are generally positive and that this interaction has a significant impact on employee motivation, job satisfaction and organizational commitment. Leaders being supportive, trustworthy and appreciative make employees feel valued at work, which contributes to organizational success. Therefore, it is important for organizations to review their leadership strategies and develop policies that will strengthen leader-member interaction.