Romatolojik tanılı hastaların travma ilişkili acil başvurularının özellikleri ve sonuçları
Characteristics and outcomes of trauma-related emergency visits of patients with rheumatological diseases
  1. Tez No: 886818
  2. Yazar: CEREN ÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM İKİZCELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Ortopedi ve Travmatoloji, Romatoloji, Emergency Medicine, Orthopedics and Traumatology, Rheumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu çalışmada kronik hastalığın üzerine eklenen travmanın romatolojik hastalığı nasıl etkilediğinin incelenmesi ve bu hastalarda hangi acil durumlara dikkat edilmesi gerektiğinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmanın ön tarama verilerine, SQL programı kullanılarak ulaşılmıştır. Yedi yıllık retrospektif çalışmaya dahil olma kriterlerini karşılamayan hasta dosyaları Microsoft Excel (360) programı kullanılarak çalışmadan çıkarılmıştır. Ön taramadan geçen hasta dosyaları, hastane bilgi yönetim sistemi, İSHOP programı kullanılarak“düşme, çarpma, burkulma, yüksek enerjili kaza, ağır kaldırma”anahtar kelimeleri ile taranmıştır. Çalışmaya dahil edilen 174 hasta“fraktür olanlar”ve“fraktür olmayanlar”olarak gruplandırılmıştır. Hastaların şimdiki yaş, travma anındaki yaş, cinsiyet, ek hastalık, travma sayısı, romatolojik hastalık tanısı, fraktür yeri, subluksasyon, dislokasyon, subluksasyon veya dislokasyon birlikteliğinde fraktür, rotasyonel deformite, uygulanan tedaviler, servis yatışı, acil ameliyat, travma sonrası poliklinik takibi, osteoporoz, nörolojik tutulum, 30 günlük mortalite bilgileri hastane kayıtlarından elde edilmiştir. Verilerin tanımlayıcı istatistiklerinde ortalama, standart sapma, medyan en düşük, en yüksek, frekans ve oran değerleri kullanılmıştır. Analizlerde SPSS 28.0 programı kullanılmıştır. Bulgular: Fraktür olan hastaların travma anındaki yaşı, fraktür olmayan gruba kıyasla anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine how trauma added to chronic disease affects rheumatological disease and to determine which emergencies should be considered in these patients. Materials and Methods: The preliminary screening data of the study were accessed using the SQL programme. Patient files that did not meet the inclusion criteria for the seven-year retrospective study were extracted using Microsoft Excel (360) programme. The prescreened patient files were searched with the key words“fall, impact, sprain, high-energy accident, heavy lifting”using the hospital information management system, ISHOP programme. The 174 patients included in the study were grouped as“patients with fracture”and“patients without fracture”. Current age, age at the time of trauma, gender, comorbidity, number of traumas, diagnosis of rheumatological disease, fracture site, subluxation, dislocation, fracture with subluxation or dislocation, rotational deformity, treatments, service hospitalisation, emergency surgery, posttraumatic outpatient follow-up, osteoporosis, neurological involvement, 30-day mortality were obtained from hospital records. Mean, standard deviation, median minimum, maximum, frequency and ratio values were used in descriptive statistics of the data. SPSS 28.0 programme was used in the analyses. Results: The age at the time of trauma was found to be significantly higher in patients with fracture compared to the group without fracture (p0.05).