Examining algebraic thinking of sixth-grade students in realistic mathematics education-based lessons enriched with three-act math tasks
Üç perdeli matematik görevleriyle zenginleştirilmiş gerçekçi matematik eğitimi tabanlı derslerde altıncı sınıf öğrencilerinin cebirsel düşünmelerinin incelenmesi
- Tez No: 886836
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YEŞİM İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu gömülü karma yöntemli araştırma, üç perdelik matematik görevleriyle zenginleştirilmiş Gerçekçi Matematik Eğitimi (GME) tabanlı derslerde altıncı sınıf öğrencilerinin cebirsel düşünmelerini incelemeyi ve öğrencilerin başarılarında ve matematiğe yönelik tutumlarındaki değişiklikleri ortaya koymayı amaçlamaktadır. 2018 Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfredatındaki altıncı sınıf cebirsel ifadeler konusu, MEB'in hedefleri ile Kaput'un (2008) genelleştirilmiş aritmetik, fonksiyonel düşünme ve modelleme olan cebirin üç içerik alanı birleştirilerek, beş ders boyunca işlendi.46 altıncı sınıf öğrencisini kapsayan çalışma, 2022-2023 eğitim öğretim yılının bahar döneminde bir devlet okulunda yürütülmüştür. Nicel veriler, Başarı Testi ve Matematiğe Yönelik Tutum Ölçeği kullanılarak toplanırken, nitel veriler sınıf içi tartışmalar, çalışma kağıtları, gözlemler ve görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Nitel veriler, öğrencilerin cebirsel düşünmelerini incelemek için içerik analiziyle analiz edilirken, nicel veriler, derslerden önce ve sonra öğrencilerin cebir başarısı ve matematiğe yönelik tutumlarında anlamlı farklılıklar olup olmadığını araştırmak için Eşleştirilmiş Örneklem t-testi ve Wilcoxon İşaretli Sıra testi ile analiz edildi. Sonuçlara göre, öğrencilerin son test başarısı ve matematiğe yönelik tutum puanları, ön testlerden anlamlı derecede yüksektir ve bulgular, öğrencilerin cebirsel düşünmelerini dersler sırasında ve sonunda ortaya koymaktadır. Ayrıca araştırma, bu derslerin öğrencilerin öğrenmelerini, merak uyandırarak, konu içindeki temel kavramları vurgulayarak ve aktif öğrenme ortamını destekleyerek geliştirdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This embedded mixed method study aims to examine the algebraic thinking of sixth-grade students in Realistic Mathematics Education (RME)-based lessons enriched with three-act math tasks and to reveal changes in students' algebra achievement and attitudes toward mathematics. The sixth-grade algebraic expressions topic in the 2018 Ministry of National Education (MoNE) curriculum was taught across five lessons by combining MoNE's objectives with Kaput's (2008) three content strands of algebra: generalized arithmetic, functional thinking, and modeling. The study, involving 46 sixth-grade students, was conducted in a public school during the spring semester of the 2022-2023 academic year. Quantitative data for the study were gathered using the Achievement Test and the Attitude Towards Mathematics Scale, while qualitative data were obtained from in-class discussions, worksheets, observations, and interviews. Qualitative data were analyzed using content analysis to examine students' algebraic thinking, while quantitative data were analyzed with the Paired Samples t-test and Wilcoxon Signed-Rank test to investigate any significant differences in students' algebra achievement and attitudes toward mathematics before and after the lessons. According to the results, the students' post-test achievement and attitude towards mathematics scores were significantly higher than the pre-test, and findings reveal how students' algebraic thinking was during and at the end of the lessons. Moreover, the study showed that these lessons enhance students' learning by sparking curiosity, emphasizing key concepts in the topic, and supporting an active learning environment.