Multicultural responses to diversity in internationalschools: A case study in Antalya
Uluslararası okullarda çeşitliliğe çok kültürlütepkıler: Antalya'da bir vaka çalışması
  1. Tez No: 886837
  2. Yazar: SOUKAINA AIT MANSOUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN AYDEMİR ÇAVUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez, Antalya'da bir uluslararası okul örneğinden hareketle eğitim çalışanlarının artan (kültürel) çeşitliliğe yönelik nasıl bir yaklaşım içinde olduklarını incelemektedir. Nitel bir yaklaşıma dayalı katılımcı gözlemler ve mülakatlar aracılığı ile bu yaklaşımlara ilişkin derinlemesine analizler sunulmaktadır. Berry ve diğerlerinin (1989) dörtlü akültürasyon modelinden yola çıkılmış ancak daha sonrasında incelenen vakaya özgü stratejilerle bu modele revizyonlar yapılmıştır. Alan çalışması, çok- kültürülülük modelinin temel bir strateji olarak kullanıldığını ortaya koymaktadır. Tezin mevcut bilgi birikimine temel katkısı, farklılıkların bir arada yaşamasına dair uygulamalara getirdiği ayrıntılı saptamalardır. Çok-kültürlüğe dair klasik uygulamaların yanı sıra kontrollü, tercihli ve başarısız çok-kültürlülük uygulamaları de bulunmaktadır. Birçok farklı kökenden öğrencinin bir arada, birbirlerini anlamalarına ve çeşitliliği teşvik etmeye dayalı programların olduğu durumlar klasik anlamda çok- kültürlülük kategorisi altında toplanmıştır. Kontrollü çok kültürlülük, ulusal politikaların ve uygulamaların belirlediği ölçüler dâhilinde izlenen çok-kültürlülük anlayışına tekabül etmektedir. Seçici çok kültürlükte daha ziyade belli kültürlerin bir arada yaşadığı örnekler bulunmaktadır. Başarısız çok kültürlülük ise temel bir stratejiden ziyade çok-kültürlülük stratejilerinin uygulanmasındaki sorunlara işaret etmektedir. Çalışma, giderek çeşitlenen bir eğitim ortamındaki beklentiler ve sorunlar hakkında teorik ve ampirik bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines how educational staff responds to growing diversity in an international school environment in Antalya. The thesis provides insights into relevant understandings and practices through in-depth participant observations and semi- structured interviews. Berry et al.'s (1989) four-fold model of acculturation strategies provided a conceptual scheme for organising the research in the beginning. The thesis depicts multiculturalism as the main strategy in the case studied within the scope of this research and provides additional insights on how such multiculturalism is practised in this particular setting. This thesis adds to the literature by bringing a sophisticated depiction on the usage of different sorts of multiculturalism under the main category of co-existence of differences. In addition to more classical understandings and practices of multiculturalism, there are examples of controlled, selective and failed multiculturalism. (Classical) multiculturalism is characterised by a varied student population, the ability to navigate and comprehend multiple cultures, and the implementation of educational programmes that promote diversity. Controlled multiculturalism emphasises the restrictions imposed by more national policies and practices. Selective multiculturalism is the case when there are tendencies to favour some cultures. The study provides theoretic and empirical insights on the prospects and problems in an increasingly diverse educational setting.