Impacts of Syrians under temporary protection on local development in Türkiye
Geçici koruma altındaki Suriyelilerin Türkiye'deki yerel kalkınma üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 886861
  2. Yazar: ANIL DENİZ AKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYŞEGÜL KAYAOĞLU YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Göç, 2000'lerden bu yana politikacı ve araştırmacılar için dikkate alınması gereken konu haline gelmiştir. Göçmen sayısı sürekli artmakta ve tüm insanlığı çoğu açıdan etkilemektedir. Göçün sonuçları ve etkileri sadece göçmenlerle olan etki ile sınırlı değildir; aynı zamanda göçmenlerin göç etmeden önceki alanlarda yaşamaya devam eden hane halkını ve göçmenlerin yerleştikleri daha gelişmiş ülkenin sakinlerini de etkiler. Son on yılda, Türkiye özellikle Suriye İç Savaşı nedeniyle yerinden edilen Suriyelilere verdiği destek nedeniyle önemli ölçüde zorunlu göçten etkilenmiştir. Bu araştırma, Türkiye'nin yerel kalkınmasının Suriyeliler tarafından nasıl etkilendiğini araştırmaktadır. Bunun için, Suriyelilerin Türkiye'ye doğru akışının başladığı 2012'den önce ve sonra, yüksek Suriyeli popülasyon barındıran illerdeki Kalkınma Endeksi skorlarını diğer illerle karşılaştıran ekonomi methodları ile analiz edilmek amaçlanmıştır. Literatürde genellikle kullanılan Difference-in-Differences ve Syntethic Control Method'la etkinin analizi yapılsa da doğruluğu daha yüksek olan, bahse konu iki methodun kombinasyonu olan Syntethic Difference in Differences (SDID) methodu ile analizleri yorumlamak amaçlanmıştır. Etkileri ve verileri analiz etmek için, SDID yöntemi kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, yerel kalkınma puanlarının göçmenlerden nasıl etkilendiğini göstermektir. Ayrıca, göçün insan Gelişimi Endeksi (HDI) hesaplamasına dahil edilen kişi başına düşen GSYİH, beklenen yaşam süresi gibi diğer sosyo-ekonomik parametreler üzerindeki etkisini de dolaylı olarak inceler. Çalışma, cinsiyet ve genel eşitsizlik puanlarını ölçen Cinsiyet Eşitsizlik Endeksi (GII), Cinsiyet Gelişimi Endeksi (GDI) ve Eşitsizlik Düzeltilmiş İnsani Gelişim Endeksi (IHDI) gibi diğer endeksleri de karşılaştırmayı amaçlamıştır. Sonuçlar, göçmenlerin GDI, GII ve HDI endeksleri ile temsil edilen yerel kalkınmaya olumlu katkıda bulunduğunu, ancak IHDI endeksi için sağlıklı bir yorum yapılamayacağını göstermektedir. Bu bulgular, göçmenlerin 2009 ve 2018 yılları arasında Türkiye'ye sosyo-ekonomik katkıda bulunduğunu öne sürmektedir. Türkiye'nin durumu, hızla artan göçmen sayısı ve illerin çeşitli coğrafi ve sosyal özellikleri nedeniyle farklı ülkelerdeki göç algısına göre farklıdır fakat mültecilerin yerel kalkınmaya olumlu etkileri olup olmadığı konusunda literatüre katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Migration has become a major concern for policymakers and researchers since the 2000s, as the number of migrants has been steadily increasing, impacting people in socio-economic ways. The consequences and effects of migration are not limited to the migrants themselves; they also affect those who remain in the migrants' home areas and the residents of more developed countries where the migrants resettle. In the last decade, Turkey has been significantly affected by forced migration, particularly due to its support for Syrians displaced by the Civil War. This research explores how Turkey's local development has been influenced by these refugees. To do so, this study employs a causal identification strategy comparing Development Index scores in provinces hosting higher share of refugees with other provinces before and after 2012, when Syrian refugee influx towards Turkey has started. As local development levels of provinces in both within and across regions of Turkey are distinct from each other, we used alternative ways to construct our counterfactual group of provinces. Therefore, in addition to staggered synthetic difference-in-differences we also used difference-in-differences and synthetic control method to check the robustness of our findings. To analyze the effects and data, the Synthetic Difference in Differences method is employed. The purpose of this study is to demonstrate how local development, proxied by human development and gender development, is affected by migration. Additionally, this work implicitly examines the impact of migration on other socio-economic parameters, such as GDP per capita and life expectancy, which are included in the calculation of Human Development Index (HDI). The study also compares other indexes, including the Gender Inequality Index (GII), the Gender Development Index (GDI), and the Inequality-adjusted Human Development Index (IHDI), which measure gender and general inequality points. The results indicate that migrants have positively contributed to the local development, proxied by indices of GDI, GII, and HDI, except for the IHDI. These findings suggest that migrants have had a socio-economic contribution to Turkey between 2009 and 2018. Although Turkey's situation is unique due to the rapid increase in migrants and its provinces' diverse geographical and social characteristics, this thesis can contribute to the literature on whether refugees positively affect local development in destination countries.