Investigating the impact of testing and spacing on students' achievement in an undergraduate course: Utilizing a learning analytics application
Bir lisans dersinde test ve aralıklı çalışmanın öğrenci başarısı üzerindeki etkisinin araştırılması: Bir öğrenme analitiği uygulamasından yararlanma
  1. Tez No: 886873
  2. Yazar: BESTE ULUS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SONER YILDIRIM, DOÇ. DR. SACİP TOKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışma, öğrenme analitiği (LA) teknolojilerini içeren Pearson MyLab sisteminden alınan öğrenci verilerini kullanmaktadır. Ayrıca Bjork'un (1999) kullanmama teorisi kapsamındaki arzu edilen zorluklara dayanmaktadır. Öğrenciler, Dinamik Çalışma Modülleri (DSM) ile sınıfta öğrenilen kavramları pekiştiren tekrar ederler. İlerlemelerine göre eyleme geçirilebilir müdahaleler alırlar. Öğrenme metrikleri, öğrencilerin DSM ödev denemelerine dayalı olarak oluşturulur. Çalışma, DSM ödevlerinin bir öğrenme analitiği müdahalesi olarak kullanılmasının öğrenci performansını artırdığını ortaya koymuştur. Ayrıca, regresyon analizi, bir geri çağırma pratiği olarak DSM ödevlerinin hem ara sınav hem de final sınavlarındaki performansı önemli ölçüde artırdığını ve test etkisini desteklediğini göstermiştir. viii Süreç madenciliği sonuçları, DSM ödevlerinde zorlanan öğrencilerin bunları tamamlamak için daha fazla zamana ihtiyaç duyduklarını ve daha az tekrar yaptıkalırını ortaya koymuştur. Bu bulgular, öğrenci sınav performansının iyileştirilmesinde geri çağırma pratiğinin önemini vurgulamıştır. Benzer şekilde, sıra analizi, öğrencilerin DSM ödevlerini dönem boyunca nasıl dağıttıkları ile başarıları arasındaki ilişkiyi göstermiştir. Öğrenciler çalışmalarını daha dengeli bir şekilde dağıttıklarında, sinavlarda daha iyi sonuçlar elde etme eğiliminde olmuşlardır. Çalışmanın bulguları, öğrenme teorileri tarafından bilgilendirilen süreç madenciliği ve sıra analizi gibi yenilikçi veri analitiği yöntemlerinin öğrenci performansına ilişkin anlayışımızı geliştirme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Buna ek olarak, bu yöntemler, geri çağırma pratiğini içeren bir öğrenme analitiği uygulamasının öğrenme üzerindeki etkililiğini göstermek acısından tatmin edicidir.
Özet (Çeviri)
This study utilizes learner data from the Pearson MyLab system, incorporating learning analytics (LA) technologies. It also employs Bjork's theory of disuse (1999), introducing desirable difficulties. Learners repeat through automated quizzes reinforcing the concepts learned in class with the system's Dynamic Study Modules (DSM). They receive actionable interventions based on their progress. Learning metrics are generated based on learners' DSM assignment attempts. The study found that using DSM quizzes as a learning analytics intervention enhanced student performance. Furthermore, regression analysis indicated that DSM quizzes, as a form of retrieval practice, significantly improved retention for both midterm and final exams, supporting the testing effect. The process mining results revealed that students who struggled with DSM assignments required more time to complete them and participated in fewer vi refresher activities. These findings highlighted the significance of retrieval practice in improving student exam performance. Similarly, sequence analysis demonstrated the relation between how students distributed their DSM quizzes throughout the semester and their achievement. When students spaced out their studies more evenly, they tended to achieve better results. The study's findings demonstrate that innovative data analytics methods, such as process mining and sequence analysis, informed by learning theories, can potentially enhance our understanding of student performance. In addition, these methods provided insight into the effectiveness of a learning analytics application that incorporates retrieval practice.