Optimal stress tests and cash-in-the-market pricing
Optimal stres testleri ve piyasada nakit fiyatlaması
- Tez No: 886874
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Küresel finansal krizden sonra, stres testleri düzenleyici kurumlar için finansal istikrarı korumak amacıyla yaygın olarak kullanılan araçlar haline geldi. Ancak, stres testlerinin refah üzerindeki etkileri belirsizliğini korumaktadır. Bu makale, stres testlerinin ne kadar şeffaf olması gerektiğini ele almak için temel bir banka hücumu modeli çerçevesinde Bayesci ikna yöntemini kullanarak stres testlerinin optimal tasarımını incelemektedir. Modelimiz, optimal açıklama politikasının, likidite sıkıntısı sırasında piyasada bulunan nakit miktarına bağlı olduğunu göstermektedir. Banka hücumu olduğunda ve piyasada riskli bir varlığın adil değerini ödemek için yeterli nakit olmadığında, piyasada nakit ile fiyatlama söz konusudur. Hem piyasa likiditesi hem de piyasa güveni düşük olduğunda, banka hücumu bölgesinin tamamında piyasada nakit ile fiyatlama gerçekleşir. Düzenleyici, bu bölgede maliyetli banka hücumlarını önlemek için stres testleri yaparak sosyal refahı artırabilir. Optimal stres testi tasarımı kısmen bilgilendiricidir: iyi bankaların hepsine geçer not verirken, kötü bankaların sadece bir kısmına başarısız not verir, böylece testin güvenilirliğini sağlar. Piyasaya güven arttıkça, optimal stres testi daha az sayıda kötü bankayı başarısız yapar. Başka bir deyişle, kısmen bilgiendirici optimal stres testi, piyasa öncül inançları güçlendikçe daha az bilgilendirici hale gelir. Piyasa likiditesi yüksek ancak piyasa güveni düşük olduğunda, banka hücumu bölgesinin üst kısmında piyasada nakit ile fiyatlama gerçekleşir. Düzenleyici, bu bölgede zayıf optimal, tam bilgilendirici testler ile de sosyal refahı artırabilir. Tam şeffaf stres testleri, piyasa likiditesi yüksek olduğunda tüm bankaya hücumlar maliyetli olmadığı için bu bölgede optimaldir. Riskli varlığın fiyatının adil değerinde belirlendiği banka hücumu bölgesinin alt kısmında, bilgilendirici olmayan stres testleri optimaldir. Ayrıca, bilgilendirici olmayan stres testlerinin, hem yüksek hem de düşük likidite seviyelerinde banka hücumu olmayan bölgede optimal olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
After the global financial crisis, stress tests have become a common tool for regulators to maintain financial stability. However, the welfare implications of stress tests remain unclear. This paper examines the optimal design of stress tests using Bayesian Persuasion within a fundamental bank run framework to address how informative bank stress tests should be. Our model indicates that the optimal disclosure policy depends on the amount of cash in the market during a liquidity shortage. When there is a bank run and insufficient cash in the market to pay the fair value of a risky asset, there is cash-in-the-market pricing. If both market liquidity and market prior belief are low, then there is cash-in-the-market pricing in the entire bank run region. The regulator can improve social welfare in this region by conducting stress tests to avoid costly bank runs. Partially informative stress test design is optimal: it assigns passing grades to all the good banks but assigns failing grades to only some bad banks to ensure the credibility of the test. As prior beliefs about the market increase, the optimal stress test fails fewer bad banks. Put differently, the optimal partial information test becomes less informative as market prior beliefs strengthen. When market liquidity is high but market confidence is low, then there is cash-in-the-market pricing in the upper part of the bank run region. The regulator can also improve social welfare in this region with weakly optimal, fully informative tests. Full information stress tests are optimal in this region because not all runs are costly when market liquidity is high. Non-informative stress tests are optimal in the lower part of the bank-run region where the risky asset's price is determined at fair value. Moreover, it is demonstrated that non-informative stress tests are optimal in the no bank run region for both high and low liquidity levels.