The supplier side of private label manufacturing - exploring transactional costs and conflicts
Özel marka üretiminin tedarikçi tarafı: İşlem maliyetlerinin ve çatışmaların incelenmesi
  1. Tez No: 886872
  2. Yazar: EMRE KAAN BAŞDİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENGÜ OFLAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma, özel marka üretim tedarikçi tarafına ışık tutmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma özel markalı ürün üreticisi olmanın itici güçleri ve potansiyel faydalarını ortaya çıkarmaktadır. Özel markalı ürünler üreten perakendecilerin ve tedarikçilerin farklı rolleri nedeniyle iş ilişkilerinde bazı çatışmalar ve işlem maliyetleri ortaya çıkabilmektedir. Bu çalışmada özel marka üreticilerinin üstlendiği işlem maliyetlerinin ve özel markalı ürün üretmeye özgü çatışmaların ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Vaka analizi kapsamında ikincil veri ve uzmanlarla yapılmış yarı-yapılandırılmış mülakat ile veri toplanmış ve analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to shed light on the supplier side of private label manufacturing. This study reveals the drivers and potential benefits of being a private label manufacturer. Due to the different roles of retailers and suppliers producing private label products, some conflicts and transaction costs may arise in business relationships. This study aims to reveal the transaction costs incurred by private label manufacturers and the conflicts specific to private label production. Within the scope of the case study, data were collected and analysed through secondary data and semi-structured interviews with experts.