Between reality and fantasy: Magical realism in the ocean at the end of the lane and nights at the circus
Gerçeklik ve fantezi arasında: Okyanusun sonundaki büyülü gerçekçilik ve sirkteki geceler
- Tez No: 886890
- Danışmanlar: PROF. UĞUR DİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Gerçeklik, yüzeyde görünenlerden ibaret değildir; aynı zamanda büyüleyici bir boyutu da vardır. Bu çalışma, Neil Gaiman'ın The Ocean at the End of the Lane ve Angela Carter'ın Nights at the Circus eserlerini analiz ederek, büyülü gerçekçiliğin gerçeklik ve fantezi arasındaki ayrımı nasıl bulanıklaştırdığını göstermeyi amaçlamaktadır. Bu unsurların harmanlanması, hikaye anlatımını zenginleştirir ve altta yatan temaların daha derinlemesine incelenmesini sağlar. Çalışma, edebi bir tür olarak büyülü gerçekçiliği tanıtarak başlamakta ve ardından iki romanın kısa bir özetini sunmaktadır. Daha sonra şu araştırma sorusuna odaklanmaktadır: Bu eserlerde büyülü gerçekçilik nasıl işlev görmektedir ve tematik önemi nedir? Bu tez, modern ve eski edebiyatta büyülü gerçekçiliğin incelenmesinin önemini vurgulayarak, karmaşık temaların ve karakterlerin anlaşılması için farklı bir bakış açısı sunduğunu ileri sürmektedir. Bu analiz, The Ocean at the End of the Lane eserindeki Hempstock ailesi ve büyülü gölet gibi mistik bileşenleri ve bunların ana karakterin çocukluk anılarıyla nasıl örtüştüğünü incelemektedir. Metin, hafıza, çocukluk ve doğaüstü kavramlarını keşfetmektedir. Bu analiz, Nights at the Circus romanına odaklanarak sirk ortamı ve özellikle Fevvers karakteri üzerinde durmaktadır. Metin, büyülü gerçekçiliğin geleneksel gerçeklik ve kimlik anlayışlarını nasıl bozduğunu incelerken, cinsiyet, güç dinamikleri ve kendini keşfetme ile ilgili temaları ele almaktadır. Metin, her iki romanda da büyülü gerçekçiliğin kullanımını karşılaştırarak tematik önemini ve modern yazındaki daha geniş etkilerini değerlendirmektedir. Tartışma, büyülü gerçekçiliğin kalıcı önemini ve çekiciliğini vurgulamakta, edebi hikaye anlatımını zenginleştirme ve okuyucuların gerçeklik anlayışını sorgulama yeteneğine sahip olduğunu belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
Reality is not what appears on the surface; it also has a magical dimension. This study analyzes Neil Gaiman's The Ocean at the End of the Lane and Angela Carter's Nights at the Circus to demonstrate how magical realism blurs the distinction between reality and fantasy. This blending of elements enhances the storytelling and allows a more profound investigation of the underlying themes. The study commences by introducing magical realism as a literary genre, followed by a concise overview of the two novels. The study then delves into the research question: How does magical realism function in these works, and what is its thematic significance? This thesis emphasizes the importance of examining magical realism in modern and old literature, asserting that it offers a distinct perspective for comprehending intricate themes and characters. This analysis explores the mystical components in The Ocean at the End of the Lane, such as the Hempstock family and the enchanted pond, and how they overlap with the protagonist's childhood recollections. The text explores the concepts of memory, childhood, and the supernatural. This analysis centers around the novel Nights at the Circus and delves into the circus environment and its characters, particularly Fevers. The text delves into how magical realism disrupts conventional understandings of reality and identity while tackling themes related to gender, power dynamics, and self-discovery. The text concludes by comparing the use of magical realism in both novels while also considering its thematic importance and wider ramifications in modern writing. The argument highlights magical realism's lasting significance and allure, stating its ability to enhance literary storytelling and question readers' understanding of reality.