Discourse analysis of people's alliance on LGBTI+ rights in a competitive authoritarian context: The case of 2023 Elections in Türkiye
Rekabetçi otoriter bir bağlamda LGBTİ+ hakları üzerine Cumhur İttifakı'nın söylem analizi: 2023 Genel Seçimleri örneği
- Tez No: 886895
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ BAŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez, rekabetçi otoriter rejimlerde iktidar partisi ve ortaklarının LGBTİ+ sivil özgürlüklerine nasıl yaklaştığını incelemekte ve Türkiye'nin 2023 Genel Seçimlerini bir vaka çalışması olarak ele almaktadır. Çalışma, Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimleri sırasında Cumhur İttifakı'nın (cumhurbaşkanı adayı ve ortak siyasi partilerin resmi sosyal medya hesapları) söylemlerinde LGBTİ+ haklarının görünürlüğünü incelemektedir. Sonuçlar, Cumhur İttifakı'nın söylemlerinin LGBTİ+ sivil özgürlüklerini desteklemek yerine sıklıkla olumsuz bir çerçevede sunduğunu göstermektedir. LGBTİ+ sivil özgürlük talepleri, aile ve millet gibi evrensel değerlere tehdit olarak, terörizmle eşdeğer ve yabancı güçlerin araçları olarak tasvir edilmiştir. Bu tasvirler, Türkiye'de LGBTİ+ sivil özgürlüklerini zayıflatan bir anlatıya katkıda bulunmuştur. Rekabetçi otoriter rejim bağlamında incelendiğinde, seçim sürecinde yapılan birçok anti-LGBTİ+ vaadin henüz yürürlüğe girmediği gözlemlenmektedir. Sonuç olarak, rekabetçi otoriter bir rejim olan Türkiye'de LGBTİ+lar, sivil özgürlük deneyimi olarak otoriter rejim uygulamalarını yaşamak zorunda bırakılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores how LGBTI+ civil liberties are addressed by the ruling party and its partners in competitive authoritarian regimes, focusing on Turkey's 2023 General Elections as a case study. The study examines the visibility of LGBTI+ rights in the ruling People's Alliance discourse (Official social media accounts of the presidential candidate and partner political parties) during the Presidential and 28th Term Parliamentary Elections. It finds that instead of supporting LGBTI+ civil liberties, the alliance's rhetoric often framed these liberties negatively. LGBTI+'s civil liberty pursuits were portrayed as threats to universal values like family and nation, equated with terrorism, and depicted as tools of foreign powers. These portrayals contributed to a narrative that undermines LGBTI+ civil liberties in Turkey. When the situation is analyzed through the competitive authoritarian regime, it is observed that many anti-LGBTI+ promises made during the election process have not yet been put into effect. Finally, in Turkey, which is a competitive authoritarian regime, LGBTI+s are forced to experience authoritarian regime practices as a civil liberty experience.