Yetişkinlerin perspektifinden erken çocukluk döneminde teknoloji kullanımını online seslifoto (OSF) yöntemiyle anlamak
Understanding technology use in early childhood from the perspective of adults through online photovoice (OPV) method
- Tez No: 886931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OĞUZHAN KILINÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Science and Technology, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'de yaşayan yetişkinlerin erken çocukluk döneminde teknoloji kullanımı konusundaki algılayışları kapsayıcı ve yeni bir araştırma tekniği olan Online Seslifoto (OSF) ile incelenmiştir. Çalışma, yetişkinlerin erken çocukluk döneminde teknoloji kullanımına dair bakış açısını, ortaya çıkan ana temalar aracılığıyla görmek için nitel olarak kurgulanmıştır. Araştırmaya 18 yaş ve üzeri toplam 127 kişi katılmış 123 kişi onam vermiş ve bu 123 katılımcının verisi ile veri analizi yapılmıştır. Verilerin analizi için Online Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz (OYFA) kullanılmıştır. Bütün katılımcıların hikayeleri incelendiğinde toplam 18 ana temaya ulaşılmıştır. En sık kullanılan ana temalar ve onların oranları şu şekildedir: ebeveyn kontrolü, kısıtlama (%20, n = 24); bağımlılık, irade, kötü alışkanlıklar (%20, n = 24); kontrolsüz kullanım, zaman kaybı (%20, n = 24); ve sosyal duygusal gelişime olumsuz etkiler, akranlarla uyumsuzluk, doyumsuz çocuklar (%15, n = 18). Çalışma sonucunda yetişkinlerin erken çocukluk döneminde teknoloji kullanımı denince daha çok olumsuz bir anlayış ve algılayışlarının olduğu görülmüştür. Yetişkinler erken çocukluk döneminde teknoloji deyince daha çok olumsuz duygu ifade eden kelimeler kullanmışlardır. Ancak olumlu temalara da rastlanmıştır (%14, n = 17). Katılımcıların yüklediği fotoğraflar analiz edildiğinde ise 12 ana fotoğraf teması ortaya çıkmıştır. Bulgular ilgili literatür göz önüne alınarak tartışılmıştır. Araştırmacının bir amacı da sonuçları ilgili kuruluşlarla paylaşmaktır. Böylece erken çocukluk döneminde teknoloji kullanımı gibi önemli ve kritik bir meseleye dair yetişkinlerin algılayışları bilimsel açıdan daha iyi anlaşılabilir. Böylece bu konuyla ilgili problemler daha iyi ele alınabilir ve bu meselenin insanların iyilik halini artırmasına katkı sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
In the current thesis, the researcher used one of the qualitative and Phenemonological research methods called Online Photovoice (OPV) to explore the perceptions of adults living in Turkey about the use of technology in early childhood from their unique perspectives. The study was qualitatively designed with the aim of revealing adults' understanding and perceptions of technology use in early childhood through the main themes that would emerge. A total of 127 people aged 18 and over participated in the study and 123 participants gave consent. Data analysis was conducted with these 123 participants. Online Interpretative Phenomenological Analysis (OIPA) was used for data analysis. Eighteen main themes emerged. The most important main themes included parental control, restriction (20%, n = 24); addiction, willpower, bad habits (20%, n = 24); uncontrolled use, waste of time (20%, n = 24);and negative effects on social emotional development, incompatibility with peers, unsatisfied children (15%, n = 18). As a result, we see that adults have a more negative perception when it comes to the use of technology in early childhood. When adults mentioned technology in early childhood, they mostly used words expressing negative emotions. However, positive themes were also encountered. When the photos uploaded by the participants were analyzed, 12 main photo themes emerged The findings were discussed in light of the relevant literature. The researcher aimed to share the findings with mental health professionals, educators and relevant organizations through different means. Thus, it is aimed to gain a better scientific understanding of adults' understanding of technology use in early childhood which is an important and critical issue. In this way, problems related to this phenomenon can be addressed more effectively and contribute to the overall well-being of individuals.