National identity and elite interests: Makarios and Greek Cypriot nationalism (1967-1974)
Milli kimlik ve elit çıkarları: Makarios ve Kıbrıs Rum milliyetçiliği (1967-1974)
- Tez No: 886956
- Danışmanlar: DR. LORNA LLOYD
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Keele University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Siyaset Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 417
Özet
Milliyetçilik Çalışmaları alanında,“Milli Kimlik”ile“etnik köken”arasındaki ilişki geniş bir şekilde araştırılmıştır. Aynı şekilde,“Milli Kimlik”,“elit çıkarları”ve“etnik çatışma”arasındaki ilişki de incelenmiştir. Aslında,“Milli Kimlik”,“etnik köken”ve“elit çıkarlarının”“uluslararası”yönlerine odaklanan oldukça fazla çalışma bulunmaktadır ancak bu tür çalışmalar genellikle kendi etnik akrabalarının siyasi çıkarlarını ulusal sınırların ötesinde savunma ya da onları“ayrılıkçı”veya“irredentist”politikalar aracılığıyla diğer devletlerden kurtarma sorumluluklarını üstlenen“anavatan elitlerinin”üzerinde durmaktadır. Bununla birlikte,“anavatan”dışında bir devleti yöneten“etnik akrabaların”elitlerine dair“Milli Kimlik”ve“elit çıkarları”odağındaki çalışmalar henüz geniş çapta olmamıştır. Bu çalışma, literatürdeki bu boşluğu, Başkan Makarios ve Kıbrıs Rum milliyetçiliği örneği üzerinden literatürde doldurmayı amaçlamaktadır. Kıbrıs bir İngiliz sömürgesi iken, Kıbrıs Rum toplumu Kıbrıs'I“anavatanları”Yunanistan ile birleştirmek için harekete geçmişti. Ancak, bu hareket Kıbrıs'ta Rum çoğunluk ile Türk azınlık arasında güç paylaşımı esasına dayanan bir Kıbrıs devletinin kurulmasıyla neticelendi. Bağımsızlık sontası dönemde, özellikle Yunanistan'daki askeri diktatörlüğün (1967) sağlamlaşmasıyla, Başkan Makarios, Enosis (Yunanistan ile birleşme) politikalarını terk ederek Kıbrıs Rum Milli Kimliği'ni Rumların yönetecekleri bağımsız bir Kıbrıs devleti lehine yeniden inşa etme girişimlerinde bulundu. Başkan Makarios ayrıca Yunan Cuntası'nın Kıbrıs politikasıyla ilgili manipülasyonlarını görmezden geldi. Bu mücadele Başkan'ın devrilmesine yol açan Atina önderliğindeki bir darbe yapılana kadar (1974) sürdü. Bu tez, Brass'ın“araçsalcı”teorisini takip etmiş ve Kıbrıs Rum Milli Kimliği'nin yeniden inşasını Analiz etmiştir. Tez aynı zamanda Başkanın ve Kıbrıslı Rumların çıkarlarının bu yeni milli kimlik inşasındaki rolünü araştırmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the field of Nationalism Studies, the relationship between“National Identity”and“ethnicity”has been widely studied. Likewise, the relationship between“National Identity”,“elite interests”and“ethnic conflicts”has also been investigated. In fact, there is a considerable amount of studies focused on the“inter-state”aspects of“National Identity”,“ethnicity”and“elite interests”, however, such studies tend to highlight the“elite”of the“homeland”as the political and social leaders of their ethnicity; seeing themselves responsible for defending the political interests of their ethnic relatives in transnational borders, or liberating them from other states via“secessionist”or“irredentist”policies. Nevertheless, an example of elite of“ethnic kin”, who dominates another state outside its“homeland”, has not yet been widely theorized academically, with a focus on“National Identity”and“elite interests”. This study aims to fill that gap within the literature through the example of President Makarios and Greek Cypriot nationalism. While Cyprus was a British colony, the Greek Cypriot community was mobilized to unify Cyprus with their“homeland”Greece. However, the result of such mobilization was the foundation of a Cypriot state, based on power-sharing between the Greek Cypriot majority and Turkish Cypriot minority. In the post-Independence era, particularly with the consolidation of the military dictatorship in Greece (1967), President Makarios abandoned the Enosis (unification of Cyprus with Greece) policies and made attempts to reconstruct the Greek Cypriot National Identity in favour of a Greek Cypriot-ruled independent Cypriot state. President Makarios also ignored Greek Junta's manipulations about the Cypriot politics. The subsequent struggle continued until the Athens-led coup d'état that overthrew the President (1974). This thesis shall follow Brass'“Instrumentalist”theory and shall analyze the reconstruction of the Greek Cypriot National Identity. The thesis will also investigate the role played by the interests of both the President and the Greek Cypriots in constructing this new National Identity.