Hilbert quasilineer uzayların bazı yeni özellikleri
Some new properties of hilbert quasilinear spaces
  1. Tez No: 887042
  2. Yazar: SÜMEYYE ŞEMALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
“Hilbert Quasilineer Uzayların Bazı Yeni Özellikleri”başlıklı tez, dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tezin kapsamındaki konular hakkında bilgi verilmekte ve ilerleyen bölümlerde gerçekleştirilecek işlemler hakkında açıklamalar yapılmaktadır. İkinci bölümde ise, tezde kullanılan temel kavramlar, tanımlar ve teoremler hakkında bilgi sunulmaktadır. Üçüncü bölümde, lineer uzayların genelleştirilmesi olan quasilineer uzayların tanımı yapılmakta ve lineer uzaylara karşılık gelen cebirsel ifadeler açıklanmaktadır. Dördüncü bölümde, L₂([a,b],I_{R}) interval-değerli fonksiyonların oluşturduğu uzaylar ele alınmakta, bu uzaylar üzerinde yapılan tanım ve teoremler sunulmaktadır. Ayrıca, eksik bilgiye sahip non-deterministik sinyallerin enerjilerini hesaplamak için bir yöntem önerilmekte ve bu sinyaller arasındaki hata payını ölçmek amacıyla deterministik otokorelasyon yöntemi açıklanmaktadır. Bu bağlamda, Hilbert quasilineer uzayı kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis titled“Some New Properties of Hilbert Quasilinear Spaces”consists of four chapters. The first chapter provides information about the topics covered in the thesis and explains the procedures to be carried out in the subsequent chapters. In the second chapter, fundamental concepts, definitions, and theorems used in the thesis are presented. The third chapter defines quasilinear spaces, which generalize linear spaces, and explains algebraic expressions corresponding to linear spaces. The fourth chapter focuses on spaces formed by interval-valued functions in L₂([a,b],I_{R}). It presents definitions and theorems concerning these spaces. Additionally, a method is proposed for calculating the energies of incomplete information non-deterministic signals, and the deterministic autocorrelation method is explained for measuring error between these signals. In this context, Hilbert quasilinear space is utilized.