In Vitro evaluation of protective effects of phillyrea latifolia extracts against oxidative stress and inflammation on co-cultured neuronal cell line SH-SY5Y
Phillyrea latifolia ekstraktlarının oksidatif stres ve inflamasyona karşı In Vitro koruyucu etkilerinin ortak kültürlenen nöral hücre hattı SH-SY5Y üzerinde değerlendirilmesi
- Tez No: 887065
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDE SİPAHİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Birçok nörodejeneretif ve nörodavranışsal bozukluğun patojenezinde önemli rol oynayan nöroinflammasyon, nüfusun büyük bir kısmını etkileyen kritik sağlık sorunlarındandır. Bu hastalıkların çoğunda mevcut terapötik yaklaşımlar istenilen düzeyde etki sağlamadığından, bitkisel takviyeler potansiyel bir tedavi seçeneği olarak düşünülmektedir. Bu çalışma, P. latifolia ekstraktlarının nöroinflamasyona karşı in vitro koruyucu etkilerini; antioksidan aktiviteleri, inflamasyona ve oksidatif strese karşı koruyucu etkileri göz önünde tutularak kapsamlı bir şekilde değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Toplam fenolik ve flavonoid içeriklerinin yanı sıra DPPH, FRAP ve CUPRAC analizleri de yapılmıştır. İnflamasyona karşı koruyucu etki, LPS ile indüklenen RAW264.7 murin makrofaj hücrelerinde in vitro nitrit deneyi ve IL-6 , PGE2 ve TNF-α düzeylerinin belirlenmesiyle değerlendirilmiştir. In vitro nöroinflamasyon modeli oluşturmak amacıyla; ko-kültür deneyi SH-SY5Y ve RAW264.7 hücreleri ile gerçekleştirilmiştir. Her iki ekstrakt da 1 mg/mL konsantrasyonda nitrit düzeylerini anlamlı düzeyde azaltmıştır. Ayrıca P. latifolia ekstrelerinin TNF-α, IL-6 ve PGE2 düzeylerini önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir. P. latifolia ekstraktlarının oksidatif stres parametrelerinden, GSH, CAT, SOD seviyelerini anlamlı düzeyde arttırdığı ve MDA seviyesini düşürdüğü görülmüştür. Sonuçlar değerlendirildiğinde P. latifolia ekstraktlarının her iki hücre hattında da oksidatif strese karşı koruyucu etkisinin olduğu gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra transwell kullanılarak gerçekleştirilen ko-kültür analizinde hidroalkolik ekstraktın, uygulamadan 48 ve 72 saat sonra inflamasyonun neden olduğu hücre ölümünü anlamlı düzeyde azalttığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, P. latifolia ekstraktlarının bitkisel bir tedavi olarak nöroinflamasyona karşı koruyucu etkileri olabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Neuroinflammation has a vital role in the pathogenesis of numerous neurodegenerative and neurobehavioural disorders which could be a major health concern affecting a major population. Given that the current therapeutic approaches do not yet provide the desired level of efficacy therefore herbal supplements are thoroughly researched as potential therapeutic options. The goal of current study is to comprehensively evaluate every in vitro protective outcomes of P. latifolia extracts against neuroinflammation, in terms of their antioxidant activities, protective effects against inflammation and oxidative stress. The total amount of proanthocyanidin, flavonoids, and phenolics, further as DPPH, FRAP and CUPRAC assays were conducted. The protective role against inflammation was evaluated by in vitro nitrite assay in LPS-effected RAW 264.7 murine macrophage cells and IL-6 releasing and PGE2 production inhibition assays likewise as determination of TNF-α. To support as an in vitro neuroinflammation model; co-culture assay was also performed. Both extracts significantly decreased the nitrite levels at 1 mg/mL concentration. It had been also demonstrated that the P. latifolia extracts were able to significantly lower the levels of TNF-α, IL-6, and PGE2. The analyses of oxidative stress parameters within the cell lysates revealed that the P. latifolia extracts were ready to enhance GSH, CAT, SOD and reduce MDA levels thus relieving the cells from increased oxidative stress in both SH-SY5Y and RAW 264.7 cell lines. Furthermore, in transwell co-culture assay, the hydroalcoholic extract decreased inflammation-induced cell death significantly at 48 and 72 hours post application. In conclusion, our results suggest that P. latifolia extracts could have implications for the management of neuroinflammation as herbal remedy.